Usprkos ublažavanju globalne ekonomske krize, energetski će sektor i u 2011. poslovati u izazovnim uvjetima. Cijena nafte te brzina i uvjerljivost oporavka, koji se mogu uzeti kao globalno mjerilo izlaska iz krize, utjecat će na proizvodnju i potrošnju različitih vrsta enegrije, ističe se u izvještaju Predviđanja za energetiku u 2011. konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte.
Spajanja i preuzimanja u energetskom se sektoru događaju u valovima, pri čemu su predvodnici naftne i plinske tvrtke s tržišta u razvoju. Drugi val spajanja i preuzimanja koji se trenutačno događa obuhvaća tvrtke u državnom vlasništvu iz Rusije, Južne Koreje, Brazila i Malezije. Treći val, koji se tek počinje formirati, obuhvatit će tvrtke u državnom vlasništvu iz Indije i bivšeg Sovjetskog Saveza. Kvalitetna integracija nakon preuzimanja druge tvrtke bit će od ključne važnosti, posebno na tržištima u razvoju gdje integraciju otežavaju složeno vođenje financija, kulturološke razlike i neizvjesno regulatorno okružje. Sve jača partnerstva između Kine i država bogatih prirodnim resursima vjerojatno će dati dodatni impuls razvitku globalne ekonomije u nadolazećim godinama. Ta će partnerstva imati pozitivni učinak po tržižte energije i infrastrukturu.
Niz ekoloških i sigurnosnih incidenata koji su se posljednih godina dogodili u naftnoj i plinskoj industriji vjerojatno će razultirati jačanjem državnog nadzora nad svim vrstama energetske proizvodnje. U narednim će se godinama korištenje solarne tehnologije širiti od industrijskih proizvođača prema malom poduzetništvu i građanstvu. Kupci hibridnih automobila, čiji se izbor dosad uglavnom ograničavao na dizajn vozila, uskoro će raspolagati i sa sve većom mogućnošću odabira načina njihova pogonjenja. Hibridna električna vozila će vjerojatno ostati i dalje popularna, ali predviđa se i uspon čisto električnih automobila.
Ja već sada znam proizvesti male količine struje iz keramičkih kocki koje su pojedinačno izolirane i spojene u parove plus minus u jednu je gurnuta šipka od cinka a u drugu kocku bakrena šipka. I tako se u parove može spojiti desetak kocki i dobije se struje toliko da se može pokretati mali elektromotor od 4,5 volti. E valjda kada bi kocke bile veće i možda bi se dobile i veće količine struje, ali to treba testirati je ja samo samo pokušavao samo ovo.