Recesija u Hrvatskoj mnogo je žilavija nego što su očekivali i najpesimističniji hrvatski poduzetnici te je neizvjesno kada će se dogoditi gospodarski oporavak, jedan je od zaključaka regionalne konferencije o prehrambenoj industriji i maloprodaji koja je održana u Zagrebu.
– Na žalost, mislim da još nismo dosegnuli dno krize – ni ekonomija niti standard građana još ne odražavaju stvarno stanje stvari – upozorio je jučer Emil Tedeschi iz Atlantic grupe na regionalnoj konferenciji o prehrambenoj industriji i maloprodaji u Zagrebu.
Usredotočiti se na tri točke
Tedeschi je kazao da će biti zadovoljan ako u 2011. zadržimo potrošnju iz ove godine koja nipošto nije sjajna.
– Bit ću zadovoljan ako se zaustavi pad potrošnje i zaposlenosti u 2011. godini. Ako iduće godine zadržimo razinu potrošnje iz 2010., to će biti prvi znak da je oporavak moguć u 2012. godini – kazao je Tedeschi.
Mujo Selimović, vlasnik bosanske MIMS grupe, koji ima i tvrtke u Hrvatskoj, još je pesimističniji.
– Kriza još nije pri kraju. Pošteno govoreći, još ne vidim oporavak u realnom životu. S krizom ćemo se nositi još najmanje dvije godine, ako ne i dulje – kazao je Selimović.
Starija potpredsjednica Agrokora Ljerka Puljić smatra da je Vlada zakasnila s mjerama za oporavak gospodarstva.
– Sada smo na dnu recesijskih kretanja. Relativno dugo i teško izlazimo iz krize. Nije se na vrijeme i dovoljno efikasnim mjerama reagiralo na krizu. Prvi znak izlaska iz krize bit će rast potrošnje i potražnje. Možda bi to moglo biti u prvom tromjesečju iduće godine – kazala je Puljić.
Najgorljiviji protivnik hrvatske gospodarske politike, koja se većinom osniva na trgovini, Vladimir Ferdelji iz CRO-industrije, smatra pak da o oporavku utemeljenu na povećanoj potrošnji ne može biti govora.
– Na žalost, to su pobrkani pojmovi. Mi nismo upali u recesiju prije dvije godine – globalna recesija samo ju je produbila. Mi smo u recesiji već 15 godina zbog sustavne politike deindustrijalizacije. Uništena je proizvodnja i cijela ekonomija svodi se na potrošnju i trgovinu. Dok god se ne promijeni politika precijenjene kune, smanje troškovi društvene potrošnje i dok god se socijalna politika bude provodila na skupoj struji i plinu za industriju, ne možemo govoriti o izlasku iz recesije. Iz krize nećemo izići 2012. nego tko zna kad. Bez povratka proizvodnji i industrijalizaciji zemlje od nas ništa neće ostati – kazao je V. Ferdelji, direktor tvrtke Elektrokontakt.
Ako se kraj krize još ne nazire, postavlja se pitanje nije li sada pravi trenutak da pozovemo Međunarodni monetarni fond.
– MMF nam neće biti potreban ako se usredotočimo na ključne točke, a to su borba protiv korupcije, provedba programa gospodarskog oporavka i privođenje kraju pregovora o ulasku u EU. Međutim, ako se ne usredotočimo na te točke, onda će nam MMF biti nužan – smatra Tedeschi.
Neutralni Agrokor
Ljerka Puljić kaže da je Agrokor neutralan glede mogućeg angažmana MMF-a u Hrvatskoj.
– Kako se financiramo na stranim tržištima, bolje nam je da nema MMF-a u Hrvatskoj. Dok god HNB i Ministarstvo financija mogu kontrolirati situaciju, mislim da nam MMF nije potreban. Međutim, ako se pokaže da je MMF jedino rješenje, nećemo imati ništa protiv – kazala je Lj. Puljić.
MMF je, čini se, jedina točka u kojoj se dodiruju mišljenja trgovaca i industrijalaca. Međutim, sumnjičav je da ćemo sami bez pomoći MMF-a i Svjetske banke moći početi vraćati dug koji je u međuvremenu dostigao 45 milijardi eura.
– MMF ne služi ničemu, već je samo ispričnica za neugodne poslove koje sami moramo napraviti – zaključio je Ferdelji.
Sve dok imamo plaće preko 20 000 kuna nema govora o nikakvoj krizi