“Ne, euro apsolutno nije u opasnosti. Vidimo analitičare kako zamišljaju scenarije katastrofe i raspada eurozone. Oni ne prepoznaju politički kapital koji su naši čelnici uložili u ovu uniju i podršku Europljana. Euro je nepovratan.”
Povezanost nužna
Riječi su to kojima je u razgovoru za francuski dnevni list Le Monde predsjednik Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi dao svoje viđenje budućnosti financijske krize koja još od 2008. trese EU, posebno zemlje članice eurozone, njih 17.
Predsjednik ECB-a svojim je izjavama pokušao umiriti međunarodna tržišta kako bi smanjio pritisak “katastrofičara” koji predviđaju skoru propast eura i raspad EU. No, Draghi je bio vrlo eksplicitan ističući kako je za uspjeh cijelog projekta eura i EU nužna i neophodna veća povezanost zemalja članica koja bi dovela do veće odgovornosti i pridržavanja pravila.
– Sva kretanja prema financijskoj, proračunskoj i političkoj uniji za mene su neizbježna i vodit će stvaranju nadnacionalnih tijela – rekao je Draghi za Le Monde. Dodao je također kako je važno da se ECB-ova monetarna politika i aktivnosti nadzora banaka vode odvojeno kako bi se izbjegli sukobi interesa te istaknuo kako bi se mogla formirati i jedna “neovisna struktura”.
Ta se Draghijeva izjava nadovezuje na njemačku kancelarku Angelu Merkel koja je sredinom prošlog tjedna izjavila kako “europski projekt još nije formiran tako da bismo mogli biti sigurni da će sve izaći na dobro, još imamo puno posla za obaviti”. No, dodala je da gaji optimizam “da će u konačnici sve rezultirati uspjehom”.
Eurozona se našla u velikim problemima nakon što su se, zbog dugova, gotovo urušila gospodarstva Grčke, Irske i Portugala, a zatim su se u problemima našle i Italija i Španjolska. Ova potonja zatražila je pomoć za spas svojih banaka koja se procjenjuje na nekih 100 milijardi eura.
Pomoć traži i Cipar
Kad se tome doda da je i Cipar, koji predsjeda Unijom u ovom polugodištu, zbog izloženosti Grčkoj zatražio pomoć EU, jasno je da situacija nije sjajna. No, Draghi je vratio optimizam najavljujući da ne vjeruje u pad eurozone u recesiju te da će se stanje početi popravljati već krajem ove godine.
Pod pritiskom dužničke krize u eurozoni i straha od pogoršanja krize u Španjolskoj, tečaj eura prošlog je tjedna pao prema dolaru na najnižu razinu u dvije godine, dok je prema japanskom jenu zabilježio najveći pad u 11 godina. Euro je pao na 94.71 jen, najnižu razinu od studenog 2000. Analitičari smatraju da razvoj krize u Španjolskoj potiče strahove da bi se kriza eurozone mogla pogoršati i proširiti na najveća gospodarstva u regiji