U sljedećih pet godina udvostručit ćemo naša ulaganja u Hrvatsku, najavio je Ferit Şahenk, vlasnik i predsjednik uprave Doğuş Holdinga, opovrgavajući tako kuloarska nagađanja da se turska grupacija povlači iz Hrvatske u koju je dosad uložila više od 200 milijuna eura, ne računajući projekt Maraska resorta u Zadru koji sam vrijedi 100 milijuna eura.
Şahenk je u Hrvatsku došao potpisati ugovor s EBRD-om o ulasku razvojne banke u Doğuşovu kompaniju D-Marin koja upravlja s 11 nautičkih marina u istočnom Sredozemlju. EBRD je sa 70 milijuna eura dobio oko 25 posto udjela u vlasništvu D-Marina, a to im je najveća globalna investicija u turizam ikad.
Podupiranje razvoja
Zemlje istočnog Mediterana područje su snažnog turističkog rasta, a naš je cilj podupirati taj razvoj. Ulažemo u inkluzivni turizam koji spaja visokoprofilne ulagače sa zajednicom pa očekujemo da će ovo ulaganje otvoriti nove mogućnosti za lokalne poduzetnike i stvoriti nova radna mjesta te obogatiti ponudu za goste – prokomentirao je prvi potpredsjednik EBRD-a Jürgen Rigterink te dodao da je početak turističke sezone pravo vrijeme za potpisivanje ovakvog ugovora.
Prema Şahenkovoj najavi, Doğuş planira u Hrvatskoj nove marine, a potpisivanje ugovora u Hrvatskoj simbolično je jer su kompaniju za nautički turizam D-Marin, Turci postavili na noge upravo investicijom u Hrvatsku.
Danas upravljaju s više od 8000 vezova u Hrvatskoj, Grčkoj i Turskoj, zapošljavaju ukupno 502 djelatnika, od čega 155 u Hrvatskoj. Doğuş sudjeluje i u EBRD-ovu programu zapošljavanja mladih. – U Hrvatskoj smo partnerstvo s Doğuşom počeli potporom marinama Dalmacija i Borik, pokazali su se kao partner na koje se može osloniti. Počeli smo s malim investicijama u obiteljske hotele i došli do marina. Intenzivno radimo na inkluziji mladih na tržište rada, u partnerstvu s Fakultetom hotelijerstva u Zadru – istaknula je Vedrana Jelušić Kašić, direktorica EBRD-a za Hrvatsku, Sloveniju, Mađarsku i Slovačku.
Školovanje kadrova
Dvije kompanije podupiru inicijativu da se na zadarskom fakultetu otvori i smjer nautičkog turizma, što je ključno u okolnostima kad nedostaje krucijalnog kadra u domaćem turizmu, a s druge strane, brojne kompanije najavljuju gotovo devet milijardi kuna investicija u sektor u iduće dvije godine.
– Ponosni smo na ovaj joint-venture koji odražava našu strategiju ulaganja u turizam, posebno u biznis s marinama. Ta nam je strategija 2000. godine počela kao san, a danas imamo 11 marina, ali i EBRD u partnerstvu. Vjerujemo u veliki potencijal nautičkog turizma i u to da će EBRD akcelerirati naš biznis – poentirao je Ferit Şahenk.
EBRD je u Hrvatskoj prvi projekt potpisao 1994. i od tada je kroz 198 projekata investirao više od 3,6 milijardi eura.
Aktivnosti banke pokrivaju sva područja gospodarstva, ali posebno su fokusirani na infrastrukturu, poduzetništvo, energetiku i financijske institucije. EBRD je uključen i u dijalog o mjerama ekonomske politike, razvoj tržišta kapitala i regulatornu reformu.