Međunarodni monetarni fond objavio je listu 25 ekonomista mlađih od 45 godina koje je odabrao kao najpametnije i najtalentiranije ljude koji će voditi glavnu riječ u svjetskoj ekonomiji. Izabrali su ih za potrebe Finance & Developmenta, časopisa MMF-a koji izlazi kvartalno, čitatelji, novinski urednici, vodeći svjetski ekonomisti i zainteresirana javnost. Najbolji mladi ekonomisti koji bi mogli promijeniti svijet uglavnom rade na sveučilištima i bave se svojim obrazovanjem, a još se nisu upustili u praktičnu primjenu svojih zaključaka.
Među 25 najboljih najviše ih je studiralo na američkim fakultetima poput Massachusetts Institute of Technology (MIT) ili Harvarda. Čak ih 11 s liste dolazi upravo s tih dvaju fakulteta. Listu popunjavaju i ekonomisti koji se nisu obrazovali u SAD-u, ali u škole koje proizvode najbolje umove progurali su se još i London Business School te Paris School of Economics i École. Zanimljivo je i da je među njima većina Amerikanaca, samo jedan Rus, a nijedan Nijemac. No lista nije do kraja zaključena jer njezini autori zapravo pozivaju čitatelje da predlože nove kandidate na Facebook-stranici časopisa.
Među najboljima autori su bestselera Kuća dugova, sjajna Amy Finkelstein koja istražuje utjecaj javnih politika i mjera na zdravstvene sustave te čitav niz vrsnih makroekonomista:
Amit Seru, 40, Indijac, University of Chicago, proučava financijske regulative i zakonska rješenja koja se tiču korporativnih financija pri čemu otkriva alokacije novca među tvrtkama i inicijative na kojima se temelji razvoj.
Esther Duflo, 42, Francuskinja i Amerikanka, MIT, fokusira se na mikroekonomiju s naglaskom na zemlje u razvoju. Zanima je koji je proces odlučivanja o trošenju kućnog budžeta, pristup financiranju i zdravstvu.
Iván Werning, 40, Argentinac, MIT, makroekonomist je koji želi poboljšati porezni sustav i politiku osiguranja od nezaposlenosti. Proučava i monetarnu politiku te stabilizaciju sustava uz primjenu njezinih poluga.
Oleg Itskhoki, 31, Rus, Princeton, specijaliziran je za pitanja međunarodne ekonomija, neravnopravnosti u radnom zakonodavstvu, relativiteta cijena i tečajnih razlika na svjetskom tržištu.
Matthew Gentzkow, 39, Amerikanac, University of Chicago, empirijske zaključke stavlja u korelaciju s ekonomijom novih medija. Zanima ga kako mediji novim proizvodima utječu na obrazovanje i civilno društvo.
Raj Chetty, 35, Indijac i Amerikanac, Harvard, doktorirao je u 23. godini života. Istražuje kako poboljšati poreznu politiku, sustav osiguranja od nezaposlenosti, kvalitetu obrazovanja te kako osigurati jednake mogućnosti za napredak.
Amir Sufi, 37, Amerikanac, University of Chicago, suautor Kuće dugova. Proučava povezanost financija i makroekonomije i utjecaj cijena na potrošnju domaćinstava s jedne strane te pristupa novcu na investicije korporacija.
Amy Finkelstein, 40, Amerikanka, MIT, bavi se istraživanjem utjecaja javnih politika i mjera na zdravstvene sustave diljem svijeta. Proučava i utjecaj vladinih intervencija na zdravstveno osiguranje te zadanosti i mane zdravstvenog tržišta.
Gita Gopinath, 42, Amerikanka i Indijka, Harvard, proučava međunarodnu makroekonomiju i trgovinu s naglaskom na javne dugove. Istražuje i utjecaj promjene kamatnih stopa na cijene na međunarodnom tržištu.
Melissa Dell, 31, Amerikanka, Harvard, proučava siromaštvo. Povezuje poteze države s ishodima u gospodarstvu. Istraživala je kako je reforma vlade za smanjenje zloporabe droga utjecala na ekonomsku aktivnost u SAD-u.
Emanuel Farhi, 35, Francuz, Harvard, makroekonomist koji se fokusira na monetarnu ekonomiju, međunarodne financije s naglaskom na javne financije, pri čemu istražuje i neravnoteže na svjetskom tržištu. Zanima ga i fiskus.
Emmanuel Saez, 41, Francuz i Amerikanac, University of California, Berkeley, priznati je stručnjak jer objašnjava zašto i kako dolazi do različitih dohodaka te precizira politiku plaća. U fokusu su mu i politike oporezivanja.
Atif Mian, Pakistanac i Amerikanac, Princeton, suautor je knjige Kuća dugova koju je kritika pohvalila i u kojoj pokušava na temelju novih podataka dokazati da je rast duga uveo u veliku depresiju te da dužničko ropstvo prijeti svijetu.
Emi Nakamura, 33, Kanađanka i Amerikanka, Columbia University, makroekonomistica je koja istražuje monetarnu i fiskalnu politiku, poslovne cikluse i financije, tečajne razlike i makroekonomske mjere.
Hélène Rey, 44, Francuskinja, London Business School, fokus je usmjerila na utjecaj i posljedice međunarodne robne razmjene i financijske neravnoteže. Teorije financijske krize i organizacija novčanih sustava područje su njezina interesa.
Nathan Nunn, 40, Kanađanin, Harvard, fokusiran je na ekonomski razvoj i međunarodnu trgovinu. Proučava kako su veliki povijesni događaji, poput ropstva i kolonijalizma, oblikovali ekonomske sustave u određenim tržištima.
Thomas Philippon, 44, Francuz, NYU, proučava premije rizika i korporativna ulaganja s financijskom krizom i sustavima koji su nakon nje postavljeni kako bi zaštitili tvrtke od rizičnih plasmana.
Parag Patak, 34, Amerikanac, MIT, igrao je važnu ulogu kod implementacije inženjerskog načina razmišljanja u makroekonomiju i zakonitosti oblikovanja tržišta i uspostavljanja modela rasta u obrazovanju i urbanoj ekonomiji.
Jonathan Levin, 41, Amerikanac, Stanford, stručnjak je za industrijsku organizaciju i makroekonomske teorije. Usko je specijaliziran za ekonomiju ugovaranja roba, a zanimaju ga i modeli tržišta.
Nicholas Blom, 41, Britanac, Stanford, koristi se analizama i istraživanjima kako bi izmjerio i objasnio utjecaj različitih oblika upravljanja u tvrtkama, ali i državama. Proučava i tehnologiju inovativnosti informacija.
Justin Wolfers, 41, Australac i Amerikanac, Peterson Institute, proučava tržište rada i njegove zakonitosti, socijalnu i bihevioralnu politiku, a u slobodno vrijeme piše kao kolumnist za slavni dnevnik New York Times.
Thomas Piketty (na slici), 43, Francuz, Paris School of Economics, poznat je po izučavanju politike dohodaka. Njegov bestseler Kapital u 21. stoljeću baziran je na teoriji da je nejednak razvoj temeljen na većim povratima u razvijenim zemljama.
Kristin Forbes, 44, Amerikanka, Bank of England i MIT, radila je i u svijetu znanosti i u ekonomsko-političkoj sferi. S iskustvom s obje strane pokušava otvoriti nova pitanja povezana s međunarodnom makroekonomijom i financijama.
Roland Fryer, 37, Amerikanac, Harvard, fokusiran je na socijalnu i političku ekonomiju, pri čemu naglasak stavlja na nejednakost rasa u SAD-u u gospodarskom pogledu te utjecaj nejednakosti na priliku za uspjeh.
Xavier Garbaix, Francuz, NYU, bavi se bihevioralnom ekonomijom, financijama i makroekonomijom koja uključuje naknade vodećim ljudima tvrtki i korporacija diljem svijeta te procjenom vrijednosti imovine.
>> Zgranulo me što mirovinci 72,3% imovine drže u obveznicima RH, dakle u 'smeću'
>> Željka Lovrinčevića ili Ljubu Jurčića u Vladu?
Nisu to najpametniji ekonomisti na svijetu nego najveci streberi. To su ljudi koji ne mogu drugo nego sluziti autoritetima, u ovom slucaju najkrupnijem kapitalu i zato ih je on i izabrao.