'KOMARAC'

Srbija razvila smrtonosno oružje, probija i najjači oklop, Vučić najavio masovnu proizvodnju, evo o čemu se točno radi

Foto: Screenshot/X
1/2
09.01.2025.
u 10:20

Komarac-1 i Komarac-2 razvijeni su u suradnji s domaćim obrambenim poduzećima. Obje verzije odlikuju se naprednim sustavom navođenja i mogućnošću preciznog pogađanja ciljeva čak i u najzahtjevnijim uvjetima

Utrke u naoružanju sve su popularnije posljednjih godina pa je u taj vlak uskočila i Srbija. Tamošnje ministarstvo obrane objavilo je značajan napredak u razvoju vlastitog vojnog programa bespilotnih letjelica. Tijekom 2024. godine, Vojnotehnički institut razvio je i započeo proizvodnju dronova-samoubojica pod nazivom "Komarac", koji predstavljaju najnoviji dodatak srpskom vojnom arsenalu, prenosi Tportal.

Postoje dvije inačice za različite namjene, odnosno dvije osnovne varijante drona – Komarac-1 i Komarac-2, koji su razvijeni u suradnji s domaćim obrambenim poduzećima. Obje verzije odlikuju se naprednim sustavom navođenja i mogućnošću preciznog pogađanja ciljeva čak i u najzahtjevnijim uvjetima.

Komarac-1 opremljen je kumulativno-fragmentacijskom bojevom glavom kalibra 50 mm, namijenjen je za borbu protiv oklopnih vozila i žive sile te ima mogućnost aktivacije bojeve glave pri udaru ili daljinski preko kontrolne stanice. Maksimalno vrijeme leta iznosi tri minute, domet dva kilometra, a bojna glava ima probojnost do 20 milimetara.

Komarac-2 također je dron za jednokratnu upotrebu, nosi bojevu glavu kalibra 105 mm s eksplozivno formiranim projektilom, povećana probojnost protiv teže oklopljenih vozila te stvara dodatni učinak kroz fragmentaciju i povećanje pritiska nakon probijanja oklopa. Komarac-2 ima maksimalnu težinu od dva kilograma, može letjeti do tri minute i to s maksimalnim dometom od dva kilometra. Ima i probojnost do 90 milimetara.

Što se tiče tehničke karakteristike i operativne uporabe, dronovi "Komarac" projektirani su za maksimalnu učinkovitost u različitim okruženjima. Prema navodima srpskog Ministarstva obrane, sustav se odlikuje maksimalnom težinom od pet kilograma, autonomijom leta do tri minute, dometom do 2000 metara, mogućnošću lebdenja poput helikoptera, otpornošću na elektroničko ometanje, sposobnošću djelovanja u različitim vremenskim uvjetima te ambicioznim planovima proizvodnje.

VEZANI ČLANCI:

Predsjednik Aleksandar Vučić najavio je proizvodnju čak 5000 primjeraka ovih dronova, što predstavlja značajno ulaganje u domaću obrambenu industriju. Procjenjuje se da će pojedinačna cijena drona dosezati do 1,3 milijuna eura, a isporuke su planirane tijekom 2024. i 2025. godine.

Značajan broj odabranih pripadnika Vojske Srbije već je prošao posebnu obuku za upravljanje ovim naprednim sustavima. Operativni tim za jedan dron čine dva člana – pilot i tehničar za pripremu leta. Sustav je već uspješno testiran u laboratorijskim i terenskim uvjetima kroz brojne vojne vježbe. Ovaj projekt predstavlja važan korak u modernizaciji srpskih oružanih snaga i potvrđuje rastući trend uporabe bespilotnih letjelica u suvremenom ratovanju. Srbija time pokazuje sposobnost razvoja i proizvodnje sofisticirane vojne tehnologije, što dodatno jača njezin položaj u regiji, prenosi Tportal.

>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>

1/11

Komentara 72

Avatar Idler
Idler
10:26 09.01.2025.

Trenutno delaju na primjerku Komarac-3 koji more nosit srpskog junaka s pajserom i jataganom na daljinu od 3000 m ! Nakon kaj polomi pajser i istupi jatagan na glavi mu je eksplozivna šajkača kojom se zabija vu protivnika !

MO
moreplovac
10:52 09.01.2025.

Navodno rade i na razvoju serije podmornica na pogon stajskim đubrivom. Specijalno za Drinu i Moravu.

DA
daali
11:29 09.01.2025.

Kupili na Amazonu stotinjak TX16S dronova dok je bio Blackfriday valjda da uštede i zaljepili na njega bojevu glavu koja se inače koristi na minobacačima ... Jel treba dalje komentirati koliko je ovo ozbiljno?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije