Pravila igre

EU uvodi jedinstvenu poreznu osnovicu za korporacije

'European Commission President Jose Manuel Barroso addresses the Danube Summit at the Parliament Palace in Bucharest November 8, 2010. Officials from Romania, Hungary, Bulgaria, Croatia, Moldova, Czec
'BOGDAN CRISTEL'
Autor
Stojan de Prato
21.03.2011.
u 07:14

Zahvaljujući promjenama velike tvrtke uštedjet će 3 milijarde eura u godini, ali će zbog toga štetu pretrpjeti državne blagajne

Oko tri milijarde eura u godini ostat će više europskim tvrtkama koje posluju preko unutarnjih granica u Europskoj uniji kada se primijeni Zajednička pročišćena osnovica korporacijskoga poreza (CCCTB), čiji je prijedlog u srijedu predstavila Europska komisija. Zbog te bi uštede nacionalne blagajne u EU imale štetu od oko milijardu eura, a čak bi dvije milijarde tvrtke uštedjele ukidanjem sadašnjih troškova prilagodbe propisima iz 27 različitih poreznih sustava država članica.

Prvi korak

Uvođenje CCCTB-a bio bi prvi korak k usklađivanju poreznih politika u EU. Sada su porezi, naime, u isključivoj mjerodavnosti država članica, a na razini EU određuje se samo najniža stopa PDV-a.

Iako je u EU uspostavljeno jedinstveno tržište, ono u tome dijelu nije još dovršeno. Tako se, na primjer, tvrtke koje posluju u više država članica suočavaju s velikim teškoćama pri izračunu porezne osnovice.

U svakoj zemlji u kojoj posluju moraju posebno obračunavati porez za prihod ostvaren u njoj, prema pojedinoj zemlji svojstvenim različitim poreznim propisima, pa moraju unutar tvrtke voditi vrlo zapleteno knjigovodstvo. K tome, ne mogu prebiti dobit u jednoj s gubitkom u drugoj zemlji.

Skupo za velike

Takvi su obračuni skupi i za velike tvrtke, a male često posve obeshrabre da posluju preko granica države članice u kojoj su registrirane. To ograničava gospodarski rast pa se ne otvara onoliko novih radnih mjesta koliko bi se moglo.

CCCTB uvodi sve na jednome mjestu za porezne prijave na temelju jednoga jedinoga niza propisa širom EU. Osim što će raščistiti zakonsku zbrku, CCCTB će omogućiti prebijanje dobiti iz jednih s gubitcima iz drugih zemalja. Pročišćena porezna osnovica prema posebnoj će se formuli rasporediti među državama članicama u kojima tvrtka posluje, a svaka će od njih pripali joj dio oporezovati nacionalnom korporacijskom poreznom stopom. Većina država članica EU načelno se već suglasila ujednačiti tu stopu, no Irska se protivi jer želi nastaviti niskim porezom privlačiti ulagače.

Tvrtke će moći izabrati žele li ostati u dosadašnjemu poreznome sustavu ako izračunaju da im se takav više isplati.

Bit će zanimljivo napraviti procjene utjecaja nove jedinstvene porezne osnovice za europske tvrtke, na buduće rezultate hrvatskih kompanija .

Ključne riječi

Komentara 4

SA
sasoon
10:46 21.03.2011.

Omča se steže...

UK
Ugo Kajvez
09:52 22.03.2011.

EU je moj NEPRIJATELJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .............. i građana RH. . A ti ADMIN ...................................... OKANI SE BRISATI MOJE MIŠLJENJE NA JAVNOM CYBER SPACE-U !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ................................ to je IZRAVNO KRŠENJE pravo na osobno mišljenje ......................... JER TE MOGU PRIJAVITI istoj institucijii koju prodržavaš i braniš .....................

UK
Ugo Kajvez
09:55 22.03.2011.

Građani u EU su samo SREDSTVO, .......... EU je stvoren i postoji ISKLJUĆIVO radi krupnog kapitala ........................

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije