Novčarsko poslovanje u Europskoj uniji izložit će se daleko sustavnijem nadzoru, koji bi trebao onemogućiti izbijanje kriza poput sadašnje, usvoje li zemlje članice zakonodavni paket što ga je u srijedu predložila Europska komisija.
On obuhvaća uspostavu dvaju novih tijela na europskoj razini: Europskoga odbora za sustavne opasnosti (ESRB) te Europskoga sustava novčarskih nadzornika (ESFS). ESRB bi činili predsjednik Europske središnje banke, čelnici nacionalnih središnjih banaka, Europskih nadzornih vlasti i nacionalnih nadzornih vlasti. Motrio bi i procjenjivao na makro razini opasnosti po postojanost novčarskoga sustava kao cjeline, pružao rana upozorenja na nakupljanje sustavnih opasnosti te, po potrebi, predlagao mjere za suočavanje s njima.
ESFS koji bi objedinio mrežu nacionalnih nadzornika s europskima, bavio bi se, pak, mikro razinom: motrio bi pojedine novčarske ustanove.
Preporuke i upozorenja koje bi ta nova tijela izdavala ne bi imale pravno obvezujuću narav. No, ako ih zemlja članica odbije provesti, morala bi Vijeću EU za gospodarstvo i novčarstvo potanko obrazložiti zašto.
Nova će nadzorna tijela također provjeravati agencije za kreditni rejting, koje su do sada radile bez ikakvog vanjskoga nadzora, a često su bile u vlasništvu tvrtki čiji su rejting procjenjivale. Uz to predlagat će nove tehničke standarde, olakšavati razmjenu obavijesti među nacionalnim tijelima, osiguravati da se zajednička novčarska pravila jednako i točno provode na čitavome prostoru EU te usklađivati odlučivanje u kriznim stanjima.
Usvajanje ovoga paketa očekuje se na listopadskom sastanku šefova država ili vlada EU 27, a u sklopu pregovaračkoga poglavlja Novčarski nadzor morala bi ga potom usvojiti i Hrvatska.
EU uvodi sustavan novčarski nadzor na europskoj razini
Predlaže se uspostava dvaju novih tijela na europskoj razini: Europskoga odbora za sustavne opasnosti (ESRB) te Europskoga sustava novčarskih nadzornika (ESFS).
Komentara 3
opet sa jasnim ciljem EU ruka u mome i vasem novcaniku, da se zastite bogati, sve na stetu sirotinje. Dobro pogledajte nalicje ove odluke lice nije toliko bitno ono je magla za naivce.
sa ovim sistemom, cé biti sve manje -Politicára na \"nevidljivo-Lopovskim\" polozajima,..\"muz politicár i zena poduzetnica\".....
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
To je dobra odluka ako bude temeljita jer se onda neće dogoditi kao u USa gdjer su bankari opljačkali stotine milijardi i umjesto da ih se zatvori,oni to i dalje rade.Jučer sam pročitao baš članak o tome u jednom časopisu.Od državne pomoći i intervencije od 175 milijardi usd,bankari su od toga 32 mild usd uzeli za isplate bonusa. To je bolesno,ali očito da lopovski sistem tamo nije moguće iskorjeniti.