Mobilni operateri u Hrvatskoj već pune dvije godine u proračun uplaćuju krizne trošarine. A da smo u Europskoj uniji, hrvatska Vlada već bi dobila po prstima uz prijetnju tužbom Europskom sudu pravde. Upravo se to proteklog tjedna dogodilo Mađarskoj. Europska komisija, naime, zatražila je od te zemlje da ukine posebne poreze nametnute telekomunikacijskim operaterima. Takvi su porezi, tvrde, nezakoniti. Za ispunjavanje zahtjeva Mađari imaju dva mjeseca prije nego što ih EK tuži, a ovo im je već druga opomena.
Pred Sud pravde
Mađari su, naime, lani uveli poseban porez operaterima u rasponu do 6,5 posto temeljen na iznosu bruto prihoda (bez PDV-a), uz očekivanje da će uvođenjem toga poreza godišnje zaraditi oko 220 milijuna eura. A prema tumačenju Europske komisije takvo što nije u skladu s pravilima i propisima EU. Glavna je postavka odluke EK da nameti operaterima moraju imati cilj pokrivanje određenih administrativnih i regulatornih troškova vezanih za obavljanje telekomunikacijskih usluga. Suočena s visokim javnim dugom, vlada desnog centra stranke Fides obećala je da će smanjiti proračunski deficit zemlje ispod 3 posto BDP-a u 2011., što su vrlo zahtjevni fiskalni ciljevi. No, metode koje se primjenjuju za postizanje toga cilja izazvale su kontroverze u zemlji, a sada i na europskoj razini. Jer Mađari su uveli trošarine i poreze energetskom sektoru, trgovačkom..., a još prije bankarima i osiguravateljima. No, Mađari se i dalje inate, a prijetnju Komisije vrlo su glatko odbili tvrdeći da je to hitna mjera.
Novac u proračunu
Ipak, EK ne prijeti uludo, Francuze i Španjolce nakon natezanja odlučio je poslati na Europski sud pravde. Oni su također telekomima nametnuli dodatne poreze još u 2009., čime su prekršili regulativu EU. O trošarinama operaterima u Hrvatskoj više se ne raspravlja, iako operateri tvrde da im upravo taj namet onemogućuje veće investicije, a HT je preispitivao ustavnost te odredbe. Hrvatski harač uveden je potkraj kolovoza 2009. i radi se o porezu na prihode od glasovne komunikacije i SMS-ova u iznosu od 6 posto mjesečno. Tako je lani uime mobilnih trošarina u državni proračun skupljeno oko 300 milijuna kuna.
e tako ce i nama da bude kad udjemo onda ce poceti da nas guze kako n jima odgovara