Raspolaganje novcem je vještina koju, kao i sve ostalo, možemo (a i morali bismo) naučiti. Čak i kada mislimo da se prema novcu odnosimo racionalno, nevjerojatno je koliko puta \'podbacimo\', a da toga nismo niti svjesni.
Stoga provjerite da li se neke od navedenih situacija na portalu Moj posao, a u kojima novac najčešće odlazi \'u vjetar\', događaju i vama:
Kupnja namirnica bez kalkulatora i popisa
Prije nego što krenete u kupovinu, ne bi bilo loše da sastavite popis namirnica koje vam trebaju. Sastavljanje popisa možete si olakšati planiranjem obroka u tjednu. Osim toga, ne pretjerujte s artiklima na akciji – ako ih kupite desetak, opet ćete potrošiti mnogo novca. Isto pravilo vrijedi i za kupnju odjeće, posebno u vrijeme sniženja.
Nove kolekcije su precijenjene
Znate li da mnoge odjevne predmete možete kupiti online, putem različitih oglasa, foruma i sl? I to za znatno niže cijene. Nemojte plaćati 500 kuna za nešto što biste u oglasniku mogli pronaći za 150 kuna.
Tko još prima sms o stanju na računu?
Primate obavijest o stanju na računu putem sms-a ili plaćate druge usluge koje zapravo ne koristite? Pogledajte što od toga možete ukinuti i na taj način smanjiti izdatke.
Dugovi se neće podmiriti sami
Kamate na minus na tekućem računu odličan su primjer kako novac odlazi \'u vjetar\'. Vjerojatno minus ne možete zatvoriti preko noći, ali možete pokušati, npr. online prodajom odjeće ili stvari koje više ne nosite/ne trebate. Novac koji zaradite na taj način možete spremati \'sa strane\' ili na štedni račun, dok ne skupite svotu s kojom biste podmirili barem dio duga i na taj način smanjili kamatu.
Kako vozite?
Kada se upali zeleno svjetlo, vi imate najbrži start. Naglo kočite, lako ubrzavate i kroz grad obožavate voziti slalom? Uz ogromne količine goriva trošite podjednako ogromne količine novca.
Kupujete stan iz pogrešnih razloga
Rješavanje stambenog pitanja nije loša stvar no, ako podrazumijeva realizaciju stambenog kredita na 30 godina, razmislite, je li vam stan zaista nužan?
Kršite pravila
Nepropisno parkiranje, prebrza vožnja, neprimjereno zaustavljanje na cesti, pričanje na mobitel tijekom vožnje – sve su to stvari koje vas u sekundi mogu \'olakšati\' za najmanje 500 kuna! Isto vrijedi i za knjigu koju ste morali vratiti u knjižnicu prije mjesec dana ili za račun koji niste podmirili do navedenog datuma.
Rasipate energiju
Ako planirate prozračiti stan, nemojte to raditi kada imate uključeno grijanje. Jednako tako, toplinu ćete u stanu dulje zadržati ako imate spuštene rolete. Svjetlo vam je potrebno samo u onoj prostoriji u kojoj boravite. Kada perete zube, voda iz slavine zaista ne mora teći cijelo vrijeme itd.
Želite štedjeti, ali niste disciplinirani
Svaki put kad uspijete izdvojiti nešto novca u štednju, padne vam na pamet deset \'pametnih\' razloga zašto biste ga trebali potrošiti baš sada, a štednju započeti iznova \'od sljedećeg mjeseca\'? Kako biste jednom zauvijek stali na kraj nedostatku samodiscipline, možete otvoriti trajni nalog za štednju.
Online kupovina
Iako je odlična radi lakše usporedbe cijena i nižih cijena, pripazite i nemojte se polakomiti kada naiđete na druge povoljne artikle, koje niste namjeravali kupiti i koji vam, realno, ne trebaju.
Cjenkajte se
Cijene ne moraju biti fiksne. Iako nemamo kulturu cjenkanja, ponekad nije loše probati.
\"Uredu je...\"
Popili ste kavu koja košta 8 kuna, konobaru ste dali 10 kuna i niste uzeli ostatak? Otišli ste u trgovinu ili na tržnicu po namirnice i prodavaču odlučili ostaviti 1,50 kuna koje vam je trebao vratiti. Razmislite ponovo.
Kako biste uvijek racionalno raspolagali kućnim budžetom, preporuča se da vodite tablicu mjesečnih troškova.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
>>U što uložiti novac? Zlato i srebro najisplativiji
Najbolji je ovaj savjet - razmislite da li vam je stan bas potreban buahahha.