– Hrvatska narodna banka odavno je skrenula s nacionalnog puta i snažno se upregnula u privatne interese – oštro je kritizirao HNB predsjednik saborskog Odbora za financije i HDZ-ovac Goran Marić te zatražio hitnu izmjenu Zakona o HNB-u jer ta banka "ne djeluje u općim, nacionalnim interesima".
– Govorite da je situacija sjajna i da trebamo biti sretni što nam nije gore. Ekonomska situacija u RH nije idilična i mislim da treba zabrinjavati svakog ozbiljnog Hrvata, situacija nije onakva kako daju potencijali Hrvatske – materijalni i ljudski, znatno je lošija nego što bi trebala biti, a ima makroekonomskih pokazatelja koji to potvrđuju – rekao je Marić viceguverneru HNB-a Relji Martiću koji je predstavio izvješće o poslovanju HNB-a u 2010. godini.
– Malo ću se vratiti u razdoblje od 2000. do 2011. Od '95. pa do danas prosječna se plaća udvostručila, to je lijepo za čuti, no životni su se troškovi više nego udvostručili, tečaj kune pao je za 15 posto, znači kuna je ojačala 15 posto, a štedi se 95 posto u eurima, dok uspješnost i efikasnost mjerimo u stabilnoj kuni u odnosu na euro. BDP je bio 164 milijarde '99., a danas je 334,6 milijardi, porastao je dvostruko, isto tako udvostručio se i po stanovniku, ali s druge strane i hrvatski se inozemni dug sa 10 milijardi popeo na 46 milijardi, odnosno četiri i pol puta je veći.
Dug središnje države sa šest milijardi eura povećao se na devet milijardi eura, povećan je tri puta, a inozemni dug RH u ukupnom BDP-u sa 47 posto u 2000. porastao je danas na iznad 100 posto BDP-a. Prihodi državnog proračuna povećali su se 2,4 puta, kao i rashodi državnog proračuna, u 2000. godini izvoz je bio 4,8 milijardi eura, a uvoz 8,6 milijardi, u 11 proteklih godina RH je ukupno izvezla 77,4 milijarde eura, a uvezla 158,1 milijardu eura. Dok je u 2000. izvoz pokrivao 56 posto uvoza, u 11-godišnjem razdoblju izvoz je pokrio 48 posto uvoza. Ne možemo ostati slijepi i nijemi na ovakve pokazatelje, a oni su rezultat i monetarne politike. Zbog budućnosti svoje zemlje ne smijemo zatirati istinu, a neistinu zvati istinom – rezimirao je Marić gospodarsko stanje Hrvatske prozivajući HNB da njegova monetarna politika godinama ubija izvoz i domaću proizvodnju, a potiče uvoz.
– U vrijeme najveće gospodarske i financijske krize bankarskom sektoru dopušta se velik profit, od čega su 4,4 milijarde kuna samo prihodi od provizija i naknada kojih je u bankama čak 227. Dobar dan – naknada, hoćete sjesti – naknada, do viđenja – naknada. Kao da HNB uživa u tome da većina u Hrvatskoj ispašta, a pojedinci se sramotno bogate. HNB-ovo stablo u medijima kiti se lijepim lišćem, ali plodovi tog stabla su gorki. No stablo se mjeri po plodovima, a ne po lišću – govorio je Marić dodavši da je novac od otpuštanja devizne pričuve HNB darovao bankama.
– Predsjednik uprave jedne banke godišnje uprihodi 3,3 milijuna kuna, drugi u džep spremi čak 5,2 milijuna, a ti milijuni odlaze na saune, masaže, putovanja... – smetalo je Mariću, a prozvao je HNB i zato što u vrijeme najveće krize u Hrvatskoj ni jedna kuna od dobiti banaka nije završila u državnom proračunu. Nakon ovih napada na HNB, Marić se smirio te pohvalio izvješće i rad Hanfe i njezina prvog čovjeka Ante Samodola uz riječi da malo tko u Hrvatskoj tako štiti nacionalne interese kao on.
– Često vas napadaju, ponižavaju, a vi goli i bosi, samo snagom argumenata i – poštujući zakone štitite nacionalne interese. Kad bi svi bili takvi, gdje bi Hrvatska danas bila, ne bismo imali 300 tisuća nezaposlenih – rekao je Marić Samodolu.
Trebalo vam je 8 godina da zaključite da HNB vodi štetnu politiku. Sad ste se sjetilina kraju mandata.