Pitanje kako pomoći Grčkoj u otplati enormnog duga i olakšati pritisak na euro te novi desetogodišnji ekonomski plan kako povećati konkurentnost članica i stvoriti nova radna mjesta za rastuću populaciju nezaposlenih, bit će glavne teme današnjeg summita članica EU u Bruxellesu. Lideri 27 zemalja pod velikim su pritiskom, naime, kako financijskom tržištu poslati jasan signal da golemi proračunski deficit Grčke neće destabilizirati euro, piše BBC.
Financijska tržišta u Grčkoj donekle su se oporavila, jer se investitori nadaju da će europske vlade pomoći Grčkoj u otplati duga. Iako pravnici EU tvrde da ne postoji jasna procedura za davanje financijske pomoći u popunjavanju proračuna jedne od članica eurozone, pretpostavlja se da će države individualno Grčkoj ponuditi bilateralnu pomoć, a Njemačka, čija je financijska situacija najstabilnija, vjerojatno će biti predvodnica.
Sve to, piše BBC, prvi je veliki test za predsjednika Europskog vijeća Hermana van Rompuya koji bi htio da se summit fokusira na novu strategiju zapošljavanja i rasta do 2020. No, nameću se i pitanja klimatskih promjena te daljnje pomoći potresom razorenom Haitiju.
Izvori u koalicijskoj Vladi u Berlinu navode da bi dogovor o tome, koje bi vlade pomogle Grčkoj i u kojoj mjeri, mogao biti postignut na marginama današnjeg summita čelnih ljudi EU. Grčka vlada trebala bi pozajmiti čak 53 milijarde eura ove godine da bi pokrila proračunski deficit i refinancirala dugove koji prispijevaju na naplatu. Ove godine grčki bi dug mogao doseći čak 294 milijarde eura.
Bit će zanimljivo promatrat europsku solidarnost tj. koliko će normalne članice trpjeti one manje sklonu radu, disciplini, redu..... Bojim se da je Grčka poprilično promašeni slučaj koja će još jako dugo biti uteg EU-u.