izlazak iz krize

Guverner umoran od ponavljanja: Činim sve što se može

boris vujčić,portal
Jurica Galoić/PIXSELL
15.02.2013.
u 15:54

Kritičarima poručuje da HNB održava 5 milijardi kuna viška novca u sustavu čime održava povijesnu najnižu razinu kamata na međubankovnom tržištu, a time i niske troškove financiranja države putem blagajničkih zapisa

Umoran sam od ponavljanja, ali ako treba ponovit ću i stotinu puta, HNB radi sve što može da pomogne izlasku iz krize, kazao je guverner HNB-a Boris Vujčić, na drugoj po redu konferenciji o strukturnim reformama, održanoj u HNB-u.

Kritičarima poručuje da HNB održava 5 milijardi kuna viška novca u sustavu čime održava povijesnu najnižu razinu kamata na međubankovnom tržištu, a time i niske troškove financiranja države putem blagajničkih zapisa. Potakli su i omogućili 2 posto jeftinije kredite putem HBOR-a, HNB kontinuirano održava nisku inflaciju, izuzev administrativnih cijena na koje narodna banka nema utjecaj. Štiteći stabilan tečaj, HNB štiti sve korisnike kredita s valutnom klauzulom od zapadanja u veće dužničke probleme u onih u kojima jesu, a štiti i bankovni sustav od financijske nestabilnosti.

- Umoran sam od tumačenja tih, za iole obrazovanog stručnjaka, relativno jednostavnih činjenica, kazao je Vujčić i dodao da je HNB što se monetarne politike tiče, učinio što se može i trenutno ne može više a da to ne prouzroči više štete nego koristi. No, da ne sjedi prekriženih ruku dok gospodarstvo tone pokrenuo je seriju tribina o jačanju konkurentnosti i strukturnim reformama na kojima su u petak sudjelovali ministri Vrdoljak i V. Ostojić, stručnjaci OECD-a, Svjetske banke i poduzetnici.

>>HNB-u i Josipoviću vjeruje se manje, Haaškom sudu više

Komentara 5

SE
sestrićna
16:06 15.02.2013.

ma najbitnije je dobro zaroniti..jer vlast voli dobre ronioce--

WA
wasined
16:14 15.02.2013.

Nema tog posla koji bi u HR donosio profit! Domace trziste je pre malo, a za izvoz je kuna pre jaka. Ni do sada nije bilo istinskih investicija, sve su to bile DRZAVNE investicije u infrastrukturu i potrosnju! Nista od toga sto je napravljeno ne nosi ikakav prinos! Samo jos i dalje KOSTA! Kakvi nesposobnjakovici su od 2002.-2009. mogli to raditi, a ne znati da ce ta koncepcija dozivjeti kolaps? Kolaps, da, jer su te investicije JAKO PUNO kostale. Mnogi su tada kratkorocno ostvarivali VISOKE profite i novac ODNIJELI u inozemne banke! Uzas nad uzasima, sto su Hrvati SVOJOJ drzavi ucinili! Tu nije bilo srpskog komplota niti bilo cijeg drugog. Zasto nitko to ne kaze jasno i glasno?

CH
chupakabra
16:17 15.02.2013.

Vujčićeva bahatost je jedan od prvih znakova nesigurnosti. Ono što HNB štiti jesu banke. Ako međunarodna pričuva kontinuirano raste a novčana masa pada, šta to renomiranom stručnjaku iz HNB-a znači ? Kolko dobiti imaju banke u prošloj godini sukladno prilikama i hrpetini grafova koje HNB stalno objavljuje u svojim biltenima ? I po laičkom ekonomskom poznavanju se može vidjeti da tu nešto nije u redu i da uzrok nisu samo pad nezaposlenosti već i oportunizam banaka i nebriga HNB-a za pravednu regulativu. Ali lako je dati meteorološku izjavu i to je tako.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije