Među deset zemalja jugoistoka Europe Hrvatska ima najbolju dostupnost kreditima, prednjači po trgovinskoj politici i olakšicama, podjednako promovira svoje investicijske mogućnosti kao Bugarska, Rumunjska, Srbija ili Crna Gora, no zaostaje za Rumunjskom, Bugarskom i Makedonijom po ulaganju u ljude. Znatno zaostajanje za drugima zabilježeno je i u poreznoj politici te regulatornom okviru, istaknuli su jučer čelnici OECD-a na predstavljanju najnovijeg indeksa investicijske klime u državama nastalim raspadom SFRJ (bez Slovenije) te u Rumunjskoj, Bugarskoj, Albaniji i Moldaviji. OECD je pokrenuo taj projekt 2000. na poticaj Pakta o stabilnosti “kako bi postavio temelje strukturalnoj politici održivog gospodarskog rasta i razvoja u regiji”.
– Države južne i jugoistočne Europe snažno su pogođene posljedicama globalne krize i teško će se vratiti na razine iz prijašnjih godina. Da bi se potaknuo oporavak i rast, ključne su investicije privatnog sektora, greenfield ulaganja, pa i razvoj infrastrukture – rekao je Alistair Nolan iz OECD-a na predstavljanju rezultata.
Viša ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku Sanja Madžarević-Šujster primijetila je da OECD nije uzeo u obzir domaće investicije u autoceste, a predstavnik HUP-a zamjerio je što je Hrvatska stavljena u paket s balkanskim državama. On bi radije da se uspoređujemo sa zemljama srednje Europe. Najavljen je i novi projekt ocjenjivanja regionalne konkurentnosti u inovacijama i razvoju ljudskog kapitala.
Mi smo lider u regiji i pokazatelj su jasnog našeg napretka