Robna razmjena između Kine i Hrvatske lani je iznosila 656 milijuna eura, što nije zadovoljavajuće, posebice ako gledamo potencijal kineskog tržišta. No uvjeren sam da će prisutnost HGK “na terenu” pridonijeti boljoj i uspješnijoj suradnji u budućnosti, kazao je jučer predsjednik HGK Luka Burilović otvarajući predstavništvo te institucije u Šangaju, čime je obilježeno 25 godina uspostave gospodarskih odnosa dviju zemalja.
Važno jačati imidž
U Kini živi 20% svjetske populacije, 2,6 puta više ljudi nego u cijelom EU, a njihov standard i ekonomija konstantno rastu. Tu je golem potencijal za plasman kvalitetnih proizvoda i usluga koje Hrvatska nesumnjivo ima. Zato će HGK u okviru novog ureda, ističu u Komori, raditi na jačanju imidža i brenda Hrvatske i kvalitetnih hrvatskih proizvoda.
– Ono gdje moramo tražiti niše za naše izvoznike su premium proizvodi, plasirani ciljanoj klijenteli više platežne moći. Od prehrambenih tvrtki, proizvođača strojeva i oprema pa sve do IT kompanija, a vrhunska kvaliteta i dobra marketinška strategija ključ su uspjeha – ustvrdio je Burilović na jučerašnjem Hrvatsko-kineskom gospodarskom forumu. Najveće teškoće domaćim izvoznicima u Kinu predstavljaju nedefinirani certifikati i procedure za određene proizvode, a upravo rješavanje tih problema u suradnji s institucijama dviju zemalja bit će jedan od prioriteta HGK, dodao je. Da poslovati u Kini nije lako, potvrdio je i veleposlanik RH u NR Kini Nebojša Koharović istaknuvši da ekonomija vrijedna 13 trilijuna dolara govori kako u Kini i te kako imamo što raditi i ponuditi. A to potvrđuju i u Podravki i Badelu, tvrtkama koje su tamo prisutne godinama i, nakon otvaranja predstavništva, nadaju se još jačem i lakšem proboju. – Vrlo je važno imati partnera koji je utjecajan na kineskom tržištu. Potrebna je prisutnost, biti, živjeti i raditi ovdje – rekao je direktor razvoja novih tržišta i projekata Badela 1862 Damir Butković.
Zainteresirani i za golf
Predsjednik Komore za međunarodnu trgovinu Šangaja (CCPIT i COIC) Yang Jianrong kazao je da je Šangaj kao poslovni centar svijeta zainteresiran za suradnju, investicije u turizmu i infrastrukturne projekte.
– Hrvatska postaje vrlo popularna ovdje, posebno među prijateljima koji se bave golfom. Investirali bismo u golf-terene ako nam Vlada RH ponudi dobre uvjete. U Kini imamo 480 golf-terena i više nema prostora za gradnju, stoga nam je interesantna Hrvatska – istaknuo je investitor Li Wei iz L&L Golfa na jučerašnjem Hrvatsko-kineskom gospodarskom forumu na kojem je potpisan i sporazum o suradnji između HGK i CCPIT COIC.
Meni je smijesno da do sada tvrtke nisu na tom trzistu uopce imale glas. Pa sta smo cekali, kina je rudnik zlata iz kojeg moramo poceti grabiti