Osobna karta

HSS-ov tajkun Hrlec poznat po kaznenim prijavama

'zagreb 160605 boris hrlec - eurofin group foto sandro lendler -nov-'
''
24.08.2010.
u 08:00

Njegova građevinska tvrtka E.F.G. Eurofin, sa sjedištem u Rijeci, danas je u stečaju.

HSS-ov tajkun Borislav Hrlec, koji uz veliku potporu stranačkog šefa Josipa Friščića gradi termoelektranu na drvnu biomasu vrijednu 70-ak milijuna eura u Koprivničkom Ivancu, tik do Podravkinih tvornica, za Večernjak je komentirao mišljenje Podravkinih stručnjaka koji su zabrinuti za utjecaj termoelektrane na prehrambenu industriju.

Rasprodaja nekretnina

– Riječ je o potpunom neznanju Podravkinih zaposlenika. Da sam ja na njihovu mjestu, više bih se brinuo za asfaltnu bazu koja im je pred nosom i koristi se štetnim naftnim gorivom. Za razliku od baze, termoelektrana će se koristiti ekološki prihvatljivim prirodnim gorivom – tvrdi Hrlec, direktor tvrtke E-Two-Energy, vlasnici koje su njegovi sinovi i Nijemac Jürgen Steinke, javnosti poznatiji po nikad završenom ambicioznom projektu preuređenja Kaštelanske rivijere.

Hrlec je ujedno član Glavnog odbora HSS-a, zadužen za energetiku pri stranačkom Stručnom vijeću. Ipak, njegovo se ime u hrvatskim medijima uglavnom spominje u kontekstu propalih tvrtki, kaznenih prijava i nikad realiziranih projekata vrijednih stotine milijuna eura.

Primjerice, Hrlecova građevinska tvrtka E.F.G. Eurofin, sa sjedištem u Rijeci, danas je u stečaju, a doznajemo kako se potraživanja njezinih vjerovnika penju iznad 30 milijuna kuna. U tijeku su prodaje nekretnina tvrtke, a upitno je hoće li se u stečajnom postupku uopće uspjeti namiriti glavni vjerovnik Hypo banka, koja je i pokrenula stečaj. Bez svojih su nemalih potraživanja ostali i brojni mali kooperanti, većinom s područja Zagorja, koji su za E.F.G. gradili stambenu zgradu sa 30-ak stanova na luksuznoj lokaciji u Rijeci. Zgradu su doveli pod krov, no ona danas stoji nedovršena i propada.

Zbog suradnje s E.F.G.-om, fotelju je izgubio i bivši načelnik općine Lovran Srećko Šobot, koji je banci općinskom mjenicom, bez znanja tadašnjeg poglavarstva, garantirao za 1,7 milijuna kredita tvrtke. E.F.G. je u Lovranu trebao graditi rasvjetu na obalnom putu, no ni te radove nikad nije završio.

Od 2006. na sudu

Na Općinskom sudu u Valpovu od 2006. godine traje suđenje Hrlecu kao vlasniku tvrtke Fic Patrik sa sjedištem u Lihtenštajnu, kojemu je Ivica Berečić, bivši predsjednik uprave PPK optužen za zloporabu ovlasti u gospodarskom poslovanju, povrede prava na rad i službene dužnosti, za posredovanje u realizaciji kredita za gradnju mesne industrije Valvite isplatio 25.000 eura.

I danas aktivna Hrlecova tvrtka Kirkwood Capital, sa sjedištem na Djevičanskim otocima, u Požegi i Vinkovima trebala je graditi nekoliko desetaka tisuća jeftinih stanova za branitelje, no projekt je zastao već nakon same najave.

I u Zagrebu je 2006. godine najavljivana gradnja poslovne zone i hotela od 17 katova u Savskoj, ali zemljište je Hrlecu preotela druga tvrtka, a novu potencijalnu lokaciju nikad nije otkrio.

Najveći projekt Kirkwooda, gradnja turističkog naselja u crnogorskom Baru vrijedna 204 milijuna eura, koja se trebala realizirati u suradnji s poznatim francuskim lancem hotela Accorom, također nije zaživjela.

Ključne riječi

Komentara 3

OB
-obrisani-
08:39 24.08.2010.

TAJKUN...sto mu je tata iz Azije... Do 90.-te nitko nije znao znacenje te rijeci, a sad se bogami lijepo ukorijenila... Porijeklo imovine, dragi druze...porijeklo imovine i poreznu karticu unutar 20 godina... Za partijsku ne pitam.

OB
-obrisani-
08:42 24.08.2010.

Na njegovu poslovnu uspjesnost, ne znam TKO mu daje posao, a kamoli kredit. Vani bi mogao samo sanjat o ugovoru...TAJKUN...zato je Hrvatska pred bankrotom. Ah, bar sam se nasmijala.

JA
Jazuji
11:18 24.08.2010.

TAJKUN : znači onaj koji ima, u hrvatskoj izvedenica je i riječ TAJFUN koja označa va onog koji ima dok mu se za druge štrumpfa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije