Tvrtka s najvećim potencijalom financijske tehnologije u Hrvatskoj, Asseco SEE, neće biti konkurent bankama u predstojećoj potpunoj liberalizaciji platnog prometa koju nameće EU direktiva. Lokalni ogranak Asseco SEE najveći je igrač u poslovanju s bankomatima i POS uređajima. Drži 46 posto bankomata i 40 posto POS-ova u Hrvatskoj, tj. više od 2100 bankomata i više od 40 tisuća POS terminala i blagajni.
Porast broja transakcija
Igor Gržalja, predsjednik uprave Asseca SEE Hrvatska, koji je upravljanje tvrtkom preuzeo u veljači, kaže da su partner bankama u digitalnoj transformaciji da će povezivati banke s fintech tvrtkama.
–Banke trebaju rješenja za digitalizaciju, a fintech startupi, koji su razvili rješenja koja bankama mogu pomoći, trebaju nekoga tko će njihove inovativne koncepte integrirati u složena rješenja, ali i garantirati za njih pred bankama. Mi možemo ponuditi oboje i pronaći zajednički jezik za obje strane, kaže Gržalja.
U Hrvatskoj je već mnogo tvrtki ušlo u fintech biznis - IN2 grupa, Oradian, MicroBlink, myPOS, AgentCASH, Abit, Trilix, Infobip, BitKonan, Ostendo Consulting, kao i Hrvatski telekom i Vipnet.
Tržište koje je PSD2 direktiva otvorila fintech tvrtkama, a riječ je o svim oblicima bezgotovinskog plaćanja, prema podacima HNB-a po broju transakcija raste treću godinu zaredom. Tako je 2014. u Hrvatskoj bilo 685,7 milijuna bezgotovinskih transakcija, lani 808,9 milijuna, a njihova ukupna vrijednost je 2332,9 milijardi kuna.
U široj javnosti fintech igrači postali su vidljiv kroz upliv konkurencije servisa pomoću kojih mladi koji su u posljednje vrijeme izbjegli na rad u Njemačku, Irsku i druge EU članice, koji im nude da povoljnije šalju novac u domovinu nego su to prije radili preko banaka. Tako je došlo do MoneyGramove suradnje s Tiskom i dolaska WorldRemita. Nastavilo se kroz ulazak PayPala sa širom ponudom u Hrvatsku, širenje servisa poput myPOS-a i AgentCASH-a, a u posljednje vrijeme to je vidljivo kroz dolazak online banaka poput Ferrratum banke.
Jednu takvu banku, onu od Telenora u Srbiji, tehnički je napravio upravo Asseco SEE iz Hrvatske. Igor Gržalja navodi da je to bila prva isporuka jedne digitalne banke u regiji. Uvjeren je da će sličnih poslova biti još, jer se i banke i tvrtke iz drugih sektora pripremaju za promjene. Naglašava da Asseco SEE u Hrvatskoj od 240 radnika ima sto programera koji razvijaju vlastita softverska rješenja. –Radimo na tri implementacije našeg rješenja virtualnih kartica od čega je jedna u Hrvatskoj, kaže Gržalja.
NFC plaćanje
Pojašnjava da će takva kartica moći ponuditi emulaciju platne kartice na mobitelu te u internetsko bankarstvo uvesti uslugu NFC plaćanje. O kojoj je banci riječ, nismo doznali. Prije dvije godine tu mogućnost je ponudio PBZ. Gržalja dodaje da fintech rješenja otvaraju i nove mogućnosti za poslovanje. Navodi primjer digitalnog potpisa u cloudu koji omogućuje potpisivanje brzih kredita online, ali i ugovaranje potrošačkih bankovnih kredita izravno u trgovini.
–Nakon Zabe i druge banke u Hrvatskoj planiraju to uvesti, kaže Gržalja. U 2016. u Hrvatskoj je Asseco SEE imao rast od 11%, na 160 milijuna kuna prihoda, uz bruto dobit od 12 milijuna kuna.
>> Asseco SEE kupio hrvatsku tvrtku EŽ Računalstvo 2013
>> Bankovne kartice: saveznici ili gospodari
Za tih par Kuna sto narod zaradi, netreba im digitalne banke, sta narodu namece te neke gluposti, nevazne, kao da to nista ne kosta...koliko novih radnih mjesta postoji i koliko mladih emigriraju zato sto memaju buducnosti....???? pisite malo o tome..