Ina je od Vlade zatražila 12-postotno poskupljenje plina za kućanstva, rekao je glavni izvršni direktor Bojan Milković nakon sjednice Glavne skupštine kompanije u Zagrebu.
– Cijena plina porasla je na svjetskim burzama. Prema prvom dodatku Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju, Ina ima pravo tražiti povećanje cijene plina za tarifne kupce. Mi smo to i napravili. Dalje je stvar Vlade hoće li to dopustiti ili ne. Od Vlade smo zatražili povišenje cijene plina za tarifne kupce za 20 lipa – kazao je Milković.
Ina je, naime, sada samo iskoristila mogućnost koju je dobila izmjenama glavnog ugovora o plinskom poslovanju između Vlade i MOL-a, koji je potpisan u prosincu 2009. godine. Riječ je o dodatnom udaru na standard građana s obzirom na to da je Ina u prosincu 2009. već povisila cijene plina za kućanstva, i to 15 posto. Cijena koju distributeri plaćaju Ini kao dobavljaču trenutačno je 1,70 kuna po prostornom metru.
Veliki minusi
Plinsko poslovanje donijelo je Ini 1,011 milijardi kuna gubitka.
– S tim poskupljenjem poslovali bismo s nulom u plinskom biznisu koji je sada u minusu – kazao je predsjednik uprave Ine Oltan Aldott. Sada je loptica prebačena na Vladu jer ona mora dati dopuštenje za novo poskupljenje.
Konsolidirano financijsko izvješće pokazuje da je Ina lani ostvarila pad prihoda s 27 na nešto manje od 20 milijardi kuna. Godišnji gubitak je 394 milijuna, a akumulirani iznosi 631,3 milijuna kuna. Minuse u Ini opravdavaju gospodarskom krizom, radi koje je smanjena potražnja.
– Godišnji gubitak smanjen je tri puta u odnosu na 2008. godinu – kazao je Milković.
Ina državi duguje još 250 milijuna kuna.
– Sredinom prošle godine državi smo dugovali više od dvije milijarde kuna. Preostali dug otplatit ćemo u idućih šest mjeseci – kazao je Aldott.
Pregovori s HEP-om
Dodao je Aldott kako se sa dva velika potrošača plina, HEP-om i Petrokemijom, još vode pregovori o tomu po kojoj će cijeni oni dobivati plin u ovoj godini.
Áldott je kazao da im Dioki za plin duguje čak 120 milijuna kuna te da će mu ga morati isključiti ne podmiri li dug.
BTW MOL je u vlasništvu Rusa