U Vladi RH razmatra se mogućnost prodaje još 19 posto dionica Ine mađarskom MOL-u. Ta informacija koja već neko vrijeme kola u domaćim energetskim krugovima Večernjem listu neformalno je potvrđena iz visokog izvora bliskog Vladi.
– Mogu vam potvrditi da su Mađari jako zainteresirani za kupnju dodatnog paketa Ininih dionica – kaže Večernjakov sugovornik.
No, iz hrvatske Vlade službeno su nam odgovorili da nikakvih oficijelnih razgovora na tu temu nije bilo.
Večernjakov izvor, pak, dodaje da, iako MOL još nije dao nikakvu formalnu ponudu, u Vladi procjenjuju kako bi prodajom svojih 19 posto udjela u Ini mogli zaraditi između milijardu i milijardu i pol eura.
MOL bez komentara
Činjenica da u Vladi već barataju konkretnim brojkama uvelike svjedoči o tome da se prodaja Ininih dionica tretira kao moguća opcija. Doduše, pitanje je koliko je taj izračun realan. S obzirom na iznos, vjerojatno se temelji na trenutačnoj cijeni Ininih dionica na burzi, no ta cijena poprilično je precijenjena, zbog male količine dionica na slobodnom tržištu i visoke cijene koju su prošle godine za njih plaćali domaći mirovinski fondovi. Bi li MOL bio spreman platiti toliko stoga je otvoreno pitanje, a na Večernjakov upit o interesu za kupnju još Ininih dionica, iz tvrtke su tek poručili kako “ne žele komentirati tračeve i spekulacije”.
Ipak, ako se pitanje cijene stavi na stranu, logična je pretpostavka kako bi MOL mogao biti zainteresiran za takav scenarij. Kupnjom još 19 posto dionica hrvatske kompanije MOL bi stekao gotovo 75 posto Ine i postao njezin neosporni većinski vlasnik. Sve trenutačne nesuglasice oko upravljačkih prava u kompaniji tako bi postale bespredmetne, a država bi s 25 posto udjela praktički stekla ulogu strateškog partnera, koju je MOL imao od 2003. do 2009. Za političare, pak, takav bi scenarij, osim značajne zarade, podrazumijevao i lako rješenje problema koje ima u Ini. Ipak, uz koje posljedice?
Ina je neosporno jedan od temelja domaćeg energetskog sustava, a u Vladi su u više navrata jasno iskazivali svoje nezadovoljstvo načinom na koji MOL upravlja kompanijom. Nakon takvih izjava, bit će vrlo teško domaćoj javnosti objasniti odluku da se takvom partneru potpuno prepusti kompanija. Da je javna percepcija trenutačno najveći problem Vlade u promišljanju ove moguće transakcije priznaje i Večernjakov izvor, ali tvrdi da stvari treba sagledati hladne glave.
Pregovori na jesen
– Svjesni smo da ćemo, ako se na to odlučimo, hrvatskoj javnosti teško objasniti razloge prodaje daljnjih 19 posto Ine, međutim, u trenutačnoj situaciji imati 44 ili 25 posto, s aspekta upravljanja kompanijom, gotovo je isto – kaže naš izvor, uz napomenu da će konačna odluka teško biti donesena prije kraja suđenja Ivi Sanaderu. To je i logično. Bivšem premijeru sudi se za to da je primio mito kako bi Mađarima prepustio veća upravljačka prava nego što su im pripadala. Odluči li MOL-u prodati još dionica prije nego što taj proces dobije pravomoćni epilog, Vlada bi se mogla suočiti i s optužbama da na indirektan način prejudicira odluku vlastitog pravosuđa.
Također, te informacije treba promatrati i u kontekstu dugoočekivanih pregovora između Vlade i MOL-a koji bi, prema neslužbenim najavama, trebali početi na jesen.
Iako se iz Vlade neslužbeno najavljivalo kako za te pregovore planiraju formirati i posebno povjerenstvo sastavljeno od niza domaćih i stranih naftnih, pravnih i financijskih stručnjaka, najava o tome da se razmatra prodaja dionica poprilično je pouzdan signal da u Vladi postoje sumnje mogu li ti pregovori završiti pozitivnim ishodom. Utoliko bi prepuštanje većinskog udjela mađarskoj kompaniji nesumnjivo bilo lagodno rješenje međudioničarskih problema, no potencijalna politička šteta u ovom trenutku teško je i predvidiva.
Čitam u novinama da vlada razmilja i dalje MOl-u prodati dodatnih 15-20 posto INE !!?? ................... tako da mađarima će ići cca 70 posto zarade INE .............. svaka čast, briljantan potez .................