cijena časti

Inu prodali za 1,2 milijarde eura, sada bi je platili 3

'12.04.2011. Avenija Dubrovnik. Zagreb - Upravna zgrada INA-e. Photo: Boris Scitar/PIXSELL'
Foto: 'Boris Scitar/PIXSELL'
1/5
04.10.2013.
u 21:49

Inina dionica danas je pala 7,27 posto – na 3820 kuna, a trzavice na relaciji MOL - Ina već su se i prije odrazile na dionicu MOL-a

Spašavanje nacionalne časti u pravno-financijskom okršaju s Mađarima nije jeftin potez. Brokeri tvrde da bi, prema sadašnjoj vrijednosti dionica na burzi, vraćanje Ine stajalo najmanje 3 milijarde eura! Ogromna je to cijena ponosa, pogotovu ima li se na umu da je MOL kupio svoj paket dionica za otprilike 10 milijardi kuna, odnosno 1,2 milijarde eura!

Prvi put je Hrvatska prodajom Ine krpala proračunske rupe 2003. godine, kad je MOL za 25 posto plus jednu dionicu platio 505 milijuna dolara. Pet godina kasnije mađarski je naftaš povećao državni proračun za 6 milijardi kuna – za dodatnih 22 posto dionica Ine!

Od 2008. do danas cijena Inine dionice padala je do niskih 1400 kuna i penjala se sve do 4400 kuna, da bi se zadnjih mjeseci stabilizirala oko visokih 4000 kuna. Prodaja po toj cijeni isplatila bi se svakome dioničaru, pa i MOL-u, jer je ona većim dijelom rezultat političkih igara i pokušaja MOL-a da stekne većinski paket, a ne dobrih poslovnih poteza i ulaganja novog vlasnika. Premda se od prve prodaje Ine državni proračun gotovo utrostručio, premijer Milanović sada nema rezervi iz kojih bi mogao otkupiti dionice Ine od Mađara i tako domaću naftnu kompaniju vratiti pod okrilje države.

Kad bi kojim slučajem MOL-u vratili samo uloženih 10 milijardi kuna, a ne 22,5 milijardi, koliko vrijedi na burzi, ni ta se transakcija ne bi mogla zatvoriti bez kredita velikih igrača kao što su EBRD ili EIB. Neslužbeno se te adrese spominju i u Vladi. Druga su opcija građani kojima bi se ponudile tzv. narodne obveznice ili neki brzinski IPO, no kako je to i financijski i politički rizična operacija, malo tko bi je dobronamjeran preporučio. Nisu rijetki primjeri u svijetu da su zbog potresa države prodavale pa vraćale tvrtke nazad, od banaka do tvrtki iz energetskog sektora, no malo tko je profitirao.

Inina dionica danas je pala 7,27% – na 3820 kuna. Trzavice na relaciji MOL - Ina već su se odrazile na dionicu MOL-a na mađarskom tržištu kapitala, a sada jači pritisak osjeća i Inina dionica.

>>Orban: Prijateljstvo s Milanovićem važnije od bilo kakvog posla

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije