Veliki američki tehno div Microsoft pod velikim je povećalom domaćih vlasti točnije ministarstva pravosuđa i Komisije za vrijednosne papire i burzu (SEC) koje istražuju je li prodaja softvera - Word i Excel mađarskim vlastima bila legalna.
Naime, indicije kažu, prenosi The Wall Street Journal, da je Microsoftova podružnica u Mađarskoj svoj softver prodavala tvrtkama partnerima po nižim cijenama koji su ga, potom prodali mađarskim vlastima po regularnoj cijeni. S tim da su dio novca zarađen u razlici na cijeni koristili kao mito ne bi li ostvarili prodaju mađarskim vlastima. Sve to, navodno se događalo 2013. i 2014., piše The WSJ.
Obrana u slučaju tužbi
Iz Microsofta su se oglasili te kažu da su još 2014. godine čim su doznali za možebitne ilegalne radnje u svojoj podružnici u Mađarskoj tražili izvještaje svojih zaposlenika o poslovanju. Otpustili su četiri svoja zaposlenika i raskinuli ugovore s četiri partnerske tvrtke ne bi li se obranili u slučaju tužbi. Nažalost ovo nije jedina zemlja koja se spominje u kontekstu podmićivanja i korupcije kada se radi o poslovanjima Microsofta izvan Sjedinjenih Država.
I ministarstvo pravosuđa kao i SEC već su 2013. istraživali slične slučajeve u Kini. A tada su iskrsnule i slične optužbe glede partnera i konzultanata koji su buknuli u Rumunjskoj i Italiji.
A na dnevnom redu istraga federalnih američkih tijela u slučaju Microsoft mogla bi se naći još i njihova poslovanja na tržištima Rusije i Pakistana. U slučaju Microsofta na udaru su njihovi partnerski odnosi jer Microsoft uglavnom i funkcionira tako da na tržištima osnuje podružnicu te posluje s nizom partnerskih tvrtki koje Microsoftove proizvode koriste, učine kompatibilnim i implementiraju.
Reputacijski rizik
Ne bi li proširili doseg već desetljeće se šire i na tržišta zemalja u razvoju, kao i na mala tržišta koja u prihodovnom smislu ne čine veliki promet, no ipak Microsoft je odlučio biti svugdje prisutan. Od tada su učestale ovakve optužbe koje Microsoftu stvaraju reputacijski rizik.
Rudarenje bitcoina troši enormne količine električne energije. Evo kad bi svijet mogao ostati bez struje