U razdoblju visoke nezaposlenosti i niskih primanja uzrokovanih krizom, neka tradicionalna pravila štednje i ulaganja podložna su “remontu”. Na prvom je mjestu, smatraju znalci, prelazak s načela kupnje na načelo najma.
– U situaciji kad cijene nekretnina rastu, kupnja je najbolja opcija. No, kad stagniraju ili padaju, ima smisla samo u slučaju da dobijete odličnu cijenu – savjetuju stručnjaci Kiplingera, mjesečnika za osobne financije. Sljedeće je pravilo – fokusiranje na dividendu. Predlažu ulaganje samo u dionice koje donose dividendu; premda ona ne jamči rast, u vrijeme volatilnog tržišta donosi predvidljiv prinos. Neće osigurati bogatstvo, ali zgodno je kad tradicionalni izvori presuše.
Veći rizik, veći crni fond
U ovakvim vremenima postaje nužno prilagoditi fond za hitne potrebe, koji u redovitim okolnostima funkcionira prema pravilu zalihe za tri do šest mjeseci života bez prihoda.
U nestabilnim okolnostima veličina fonda ovisi o stabilnosti posla i predvidljivosti prihoda. Što je veći rizik, fond bi trebao biti bogatiji i pokrivati najmanje godinu dana života.
Trošiti najviše 20% limita
Novi je postulat i srezati dug po kreditnoj kartici, ali ne i kreditnu karticu, čije korištenje zahvaljujući redovitosti plaćanja utječe i na kreditni rejting. Ne bi trebalo koristiti više od 20 posto odobrenog limita. Ako postoji mogućnost, dobro se riješiti kredita za stan prije mirovine, jer ga je sa smanjenim prihodima vrlo teško otplaćivati. Jedno su od rješenja i ekstraotplate u godinama prije mirovine. Svima je jasno, ali ne i realno, da je potrebno dovoljno rano početi sa štednjom za mirovinu. Prioritet je otplata dugova, koja, pak, ne bi trebala ugroziti dugoročne ciljeve.
– Idealno je štedjeti 15 posto bruto prihoda za mirovinu – savjetuju u Kiplingeru.
Na raspolaganju su treći stup, životno osiguranje, oročena štednja. Može se početi i s malim iznosima, sve dok postoje neotplaćeni dugovi, a onda pojačati tempo štednje.
Ja kupujem kad cijena pada, a ne unajmljujem.