Hoće li Hrvatska u kineskoj godini zmaja postati, zahvaljujući kineskim investicijama i plasmanu Badelova pelinkovca u Kini, ako ne zmajček, onda barem živahni gospodarski gušter? Postaje to moguće jer se suradnja Kine i Hrvatske ovih dana intenzivira, a potkraj tjedna u Hrvatsku ponovno stižu kineski biznismeni, zajedno s hrvatskim veleposlanikom Antom Simonićem. Najdalje je u suradnji došao biznismen Zhang Zhuben, Kinez s austrijskom putovnicom, u nas poznat po dućanima Carpe diem čiju robu promoviraju poznate manekenke i pjevačice.
Kineski bogataši
Sredinom siječnja poslovna grupacija Tadee Holding Group, u kojoj je Zhang potpredsjednik, potpisala je s tvrtkom Badel 1862 ugovor o zajedničkom ulaganju, osnivanju zajedničke tvrtke u Kini koja će se zvati Badel 1862&Tadee Joint Venture Company. Badel već u Kinu izvozi vina i pelinkovac, u zemlji koja ima već brojnu klasu novih bogataša postaje prestižno piti vino, za razliku od siromašnijih koji piju čaj ili rakiju od riže. Kinezi vole crveno i crno vino, a čini se da im godi i pelinkovac. Tadee Holding međunarodna je korporacija, bavi se i gradnjom hotela, zgrada, investira i u petrokemiju. Biznismen Zhang sastao se lani i sa Stipom Mesićem kad je on, već kao bivši predsjednik, posjetio Kinu, a u Hrvatskoj je zainteresiran i za ulaganja u aerodrom, turizam, u zelenu energiju, otkriva hrvatski veleposlanik u Pekingu Simonić, koji ističe kako bi Hrvatska puno svojih problema riješila kad bi razvila suradnju sa zemljom u kojoj žive 1,3 milijarde ljudi. Među prvima bi mogao biti riješen problem Dalmacijavina, za koji je nakon nesuđene veze s investitorom Salomonom Berkovitzem, zainteresirana kineska Guannan grupa, u kojoj ima zanimanja i za hrvatske luke. Veleposlanik Simonić ističe kao važno i zanimanje koje za riječku luku pokazuje velika kineska državna kompanija China Merchant Holding International u grupi koja okuplja, među ostalim tvrtkama, i banke.
– U Kini možemo naći sve što nam treba, tu su ljudi koji imaju novac, znanje, interes, možemo naći investitore, dobiti kredite, plasirati hrvatsku robu na tamošnje tržište – kaže veleposlanik.
U delegaciji koja stiže bit će i najbolji predstavnici tradicionalne kineske medicine koja nudi, među ostalim, i akupunkturu i masažu, a njihova je učinkovitost prepoznata i u mnogim zemljama svijeta, ne samo u Kini.
Kineska će delegacija posjetiti Rijeku i Opatiju, a u Thalassotherapiji razgovarati o mogućnostima koje pruža kineska medicina u liječenju i rehabilitaciji. Hrvatska se dosad baš i nije iskazala u izvozu u tu zemlju, koji iznosi 60 milijuna dolara i pokriva samo 4 posto uvoza iz Kine od oko 1,5 milijarde dolara. Za vrijeme prošle vlade kao da nije bilo previše interesa za povezivanje s Kinom, ali prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić, čini se, to mijenja.
Konfucijev institut
– Kina je zemlja koja utječe na oblikovanje novog svjetskog poretka, Kina je šansa za Hrvatsku i, ako je ne prepoznamo, mogli bismo ostati izvan toga – kaže Simonić. Ističe i kako je važno njegovati prijateljstva gradova pa su se mnogi hrvatski gradovi već bratimili s kineskim gradovima ili to upravo pripremaju, od Rijeke, Pule, Splita do Varaždina i Zaboka. U svibnju će, pak, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu biti otvoren Konfucijev institut, kojem je zadaća promicati poznavanje kineske kulture i jezika u Hrvatskoj.
Dobrodošli!