Upozorenje

"Kriza još 10 godina, Europska unija kao bivša Jugoslavija"

'Italian Prime Minister Silvio Berlusconi (L) adjusts his tie next to German Chancellor Angela Merkel before posing for a family photo on November 3, 2011 during the G20 Summit of Heads of State and G
Foto: 'JIM WATSON'
1/4
12.11.2011.
u 10:00

Ekonomist Jože Mencinger, prvi slovenski ministar gospodarstva, upozorava da će ekonomska kriza potrajati još najmanje 10 godina

Problemi s Grčkom i Italijom žestoko su potkopali temelje eurozone i ugrozili opstanak EU, upozoravaju ugledni svjetski ekonomski analitičari i političari. Nouriel Roubini, američki ekonomist koji je prvi najavio globalnu recesiju 2008., upozorio je da bi Italija uskoro mogla napustiti eurozonu i vratiti se liri. Roubini smatra da Italija uz 7 posto kamata za zaduživanje neće moći otplaćivati 1900 milijardi eura duga.

Kapital potisnuo rad

– Talijanski dug stigao je do točke kad više nema povratka. Nikakva politička promjena ne može promijeniti činjenicu da talijanski dug iznosi 120 posto BDP-a. Italija bi trebala ostvariti suficit od 5 posto samo da bi otplaćivala dug. Izlazak Italije iz eurozone, s obzirom na veličinu te države, značio bi i raspad monetarne unije – upozorio je Roubini.

Ekonomist Jože Mencinger, prvi slovenski ministar gospodarstva, upozorava da će ekonomska kriza potrajati još najmanje 10 godina.

– Treba biti strpljiv pa čekati i izlaziti iz krize, što će potrajati sigurno još deset i više godina. Kriza nije nastala 2008., ona se rađala najmanje 30 godina i riječ je o velikim pomacima između udjela rada i kapitala u društvenom proizvodu, i to u korist kapitala. To je stvorilo veliku razliku između potražnje i ponude. Osobito kada se ponuda preselila u Kinu. Tu je nastao problem. To se godinama održavalo kreditima i, dok je bilo tako, nije bilo krize – kazao je Mencinger za srpski list Vreme. Mencinger ističe da današnji EU pogađa "jugoslavenski sindrom" prema kojemu su "Nijemcima krivi Grci, a Grcima Nijemci". Kritičan je i prema euru.

– Euro je kreiran kao politički simbol, koji sliči na jugoslavensko bratstvo i jedinstvo. Kad je stvoren euro, nitko nije razmišljao o tome da bi netko mogao izaći iz eurozone, uopće nije predviđen taj mehanizam. Mislili su da je to nešto što će trajati vječno i zbog toga je valuta i došla u krizu... Riječ je o političkom projektu koji je već u početku bio loše postavljen – kazao je Mencinger.

Europa je prijetnja

Američki ministar financija Timothy Geithner zatražio je brzu akciju EU.

– Kriza u Europi ostaje središnja prijetnja za globalni rast. Europa mora brzo provesti jake mjere za povratak financijske stabilnosti – kazao je Geithner.

Ključne riječi

Komentara 258

KO
koinsky
17:36 13.11.2011.

ali u kapitalizmu nema pravedne borbe startrack.u americinpr.svatko moze postati predsjednik.svatko tko ima iza sebe kapital i medije.

FR
fran108
12:53 12.11.2011.

srbende---dajte još koji super komentar , kako ste načitani. ako tadić sazna da niste na kosovu jao si ga vama.

Avatar flegmatik
flegmatik
11:26 14.11.2011.

@wotan: tko je pornograf?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije