POMOĆ PODUZETNICIMA

Marić: Likvidnost će ići na račun državnog proračuna

Marić je 2017. godine gurao model svoga prethodnika na funkciji koji je doradio
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/4
17.03.2020.
u 14:33

"Jako je važno održati likvidnost sustava i održati radna mjesta i plaće", poručuje Marić.

Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić izjavio je u utorak da će premošćivanje ''likvidnosnog jaza'' ići na račun državnog proračuna, a i jedinicama lokalne samouprave bit će ostavljena mogućnost da svojim mjerama olakšaju građanima i poduzetnicima.

S obzirom na najavljene odgode plaćanja poreza na dohodak i dobit te doprinosa minimalno tri mjeseca s ciljem ublažavanja posljedica koronavirusa, Marić je novinarima ispred Vlade kazao da zasigurno neće biti jednostavno nadomjestiti ta sredstva u proračunu, uz dodatak da ništa u ovoj situaciji nije jednostavno i lako.

"Sve će što se tiče ovog likvidnosnog jaza, u smislu javnih davanja, ići na račun središnjeg proračuna jer smo procijenili da središnja država, bez obzira na sve izazove, lakše može doći do tih likvidnih sredstava nego primjerice pojedine lokalne jedinice ili sam Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje", rekao je Marić.

Marić je 2017. godine gurao model svoga prethodnika na funkciji koji je doradio
1/15

Lokalna samouprava stoga ne bi trebala imati problema u smislu likvidnosti, no Marić napominje da se istovremeno, izmjenama općeg poreznog zakona, stvaraju preduvjeti njima i svima ostalima koji prikupljaju javna sredstva da pristupe takvim mjerama, no bez ikakvih naredbi ili instrukcija.

"Siguran sam da će mnoge lokalne jedinice slijediti naš primjer i u okviru svojih mogućnosti posezati za dodatnim mjerama olakšavanja poduzetnicima i građanima na njihovu području", smatra Marić.

Ponovio je da je u kratkom roku cilj u funkciju staviti određene mjere koje mogu imati brzu i efikasnu provedbu i već polučiti određene efekte.

"Jako je važno održati likvidnost sustava i održati radna mjesta i plaće", poručuje Marić.

Dodaje da pojedini poslodavci već otpuštaju radnike, a želja je da se to ne događa. 

Kaže i da ne zna koliko će ova situacija potrajati, ističući da ovo nije konačan set mjera, ovisno o eventualnoj daljnjoj eskalaciji problema.

Iako pojedine zemlje uvode mjere zatvaranja svojih granica, u smislu kretanja ljudi, no zbog važnosti uloge gospodarstva za funkcioniranje društva, Marić ističe da tijek opskrbe i pravovremene distribucije robe mora funkcionirati, pri čemu pohvaljuje sve koji u tome sudjeluju – od vozača kamiona do blagajnica.

Mijenjati mentalni sklop

Poručuje da se hrvatski gospodarski model i cijeli naš mentalni sklop treba mijenjati, u smislu da moramo jačati svijest o važnosti samodostatnosti putem jačanja domaće proizvodnje.

Kaže da se u ovom trenutku, s obzirom na nepredvidljivost situacije, suzdržava od bilo kakvih komentara i procjena efekata na cjelokupno gospodarstvo.

Ponovio je da što se proračuna tiče, mirovine nisu upitne.

Napominje da su međunarodne financijske institucije, poput EIB-a, EBRD-a, Svjetske banke, Razvojne banke Vijeća Europe, maksimalno usredotočene na problem, s njihovim predstavnicima proteklih dana održao je više razgovora i kako se tu "otvara jako mnogo mogućnosti".

Upitan o traženju pomoći od MMF-a, Marić kaže da smo danas članovi EU i kako nam primarne adrese za financiranje trebaju biti postojeći europski fondovi, kao i novi koji se najavljuju. Upitan pak, ako EU zatraži pomoć MMF-a, hoće li Hrvatska biti dio toga, Marić je odgovorio: "O tome ćemo razgovarati."

Komentara 3

Avatar Krabat
Krabat
10:27 19.03.2020.

E sad se bude vidlo u proračunu ko ga puni a ko prazni, ovim odgodama slijedi uništenje obrtnika i privrednika i njihovih radnika, neinteligencija na kubik, sad si gledajte fiskaliziranje računa preko porezne i punjenja proračuna, kud su sad nestalili oni jebivetri od carinika, poreznika i inspektora koji su maltretirali ljude, nigde nikog, idealno vrijeme da se otpisti i minimalno 50 % drzavnih uhljeba i ljudi ništkoristi na proračunu, a ostatku da se primanja prepolove da i oni osjete krizu i agoniju privatnih poduzetnika koja slijedi ovim idiotskim zakonima. Preporuka ljudima na vlasti da oni ne izmišljaju zakone jer su nesposobni i pogledaju kako je to Njemačka riješila i preslikaju ih.

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
11:13 18.03.2020.

tako je Mariću ..neka privatnii sektor koji sada neće raditi i puniti proračun podmetne svoja leđa i daje "indrektno "daje plaću državim službenicma .Treba izdati i dodatnu narednu da privatnici obavezno moraju prodati i vlastiti imovinu da bi sustav izdražao

TH
than
00:57 18.03.2020.

Državni proračun je nikada veći bio i prije ove krize. Umjesto da se smanjivao, on je bujao. Davalo se svima, a uvodili novi porezi. Jedino banke ništa nije okrznulo. Baš me zanima kako će to ići. Vjerojatno slijedi novo enormno zaduženje. Pa onda pad BDP od barem 2-3%. Idu izbori pa biramo drugu opciju. Već viđeno u onoj krizi iz koje smo se izvlačili najdulje od svih. Ako su toliko sposobniji od MIlanovića i društva kako se hvale, onda od Plenkovića očekujem da BDP uopće ne padne. Ili je sve to bilo zato što nas je vukla EU.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije