Unatoč poticajima

Mljekari u referentnu godinu ušli sa 56 milijuna litara mlijeka manje

\'spektar......zgb...011200 vagovina kraj cazme....farma krava josipa vincekovica    snimio     zeljko hladika\'
Željko Hladika/Arhiva VL
29.03.2011.
u 20:00

Svinjogojci su u 2011. ostali bez poticaja, mnogi se boje da je to samo uvertira za još veći uvoz mesa iz Europe.

Svega 120 tisuća hektara pod pšenicom, gotovo polovica manje nego inače, te drastičan pad proizvodnje, poglavito stoke i mlijeka, Hrvatskoj bi se ulaskom u EU moglo obiti o glavu, tvrde farmeri. Kažu da se upravo u ovoj godini broji svaki zasijani hektar i kilogram proizvodnje u poljoprivredi, na što ih je, kažu, upozoravalo i mjerodavno ministarstvo.

Sve skuplje 100%
Igor Rešetar, čelnik Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka (HSUPM), tvrdi da se zahtjevi za potpore, odnosno jedinstvena plaćanja u 2012. i 2013., u skladu s regulativama EU, moraju predati do sredine svibnja, dok je rok za količine proizvedenog mlijeka do kraja ove godine. No, u Ministarstvu poljoprivrede tvrde da je za potpore, koje će se dijelom isplaćivati iz europskih fondova, a dijelom iz nacionalnog proračuna, po poljoprivrednoj površini, kao i za proizvodno vezana plaćanja (krave muzare, ovce i koze) referentna 2012. pri čemu je važno da zemljište za koje se traži potpore bude upisano u ARKOD te da se obrađuje, bilo u svrhu poljoprivredne proizvodnje, bilo da se samo održava u svrhu očuvanja okoliša.

Za jedinstvena plaćanja za krave muzare, ovce i koze potrebno je pak da se do 15. svibnja iduće godine upišu u Jedinstveni registar domaćih životinja i propisno označe. No, farmerima najviše smeta činjenica je da se za dodatna plaćanja iz proračuna u osjetljivim sektorima poput mliječnog, tovu goveda, ovaca i koza te proizvodnji duhana, kao referentna godina ipak uzima proizvodnja mlijeka i vrijednost isplaćenih potpora u ovoj godini, a proizvodnja je već lani drastično pala za 56 milijuna litara ili 8%. Krava je, tvrdi Rešetar, oko 20-ak tisuća manje, a iako su proizvođači mlijeka svojedobno uz pomoć operativnog programa Vlade proteklih godina u farme ulagali i pet milijuna kuna, od 22 tisuće ostalo ih je svega 17 tisuća.

Zbog skuplje proizvodnje, energenata i stočne hrane i od 100%, a niskih otkupnih cijena mlijeka, proizvodnja će se teško vratiti na staro. Čak i uz akcije poput Dukatove, koji novo povećanje proizvodnje mljekara stimulira subvencioniranjem kupnje 4000 junica u vrijednosti oko šest milijuna kuna.

330 kuna po krmači
U svinjogojstvu su pak u 2011. ostali i bez poticaja. S niskim cijenama otkupa gube između 250 i 300 kuna po komadu, što je resorno ministarstvo ovih dana natjeralo na interventne poticaje od 330 kuna po rasplodnoj krmači ne bi li se smanjio broj uvoznih odojaka. Procjenjuje se da je svaki drugi od 1,1 milijun tovljenika godišnje iz uvoza. Mnogi farmeri boje se da se kod njih uskoro neće imati što poticati te da EU, za koji smo tržište za viškove, to jedva čeka.

Ključne riječi

Komentara 3

DU
Deleted user
10:21 02.04.2011.

Ne znam na koji način se može napredovat unutar EU-a.Koliko sam shvatio EU vidi što i koliko ti proizvodiš i onda ne smješ više dizat proizvodnju.Kako se onda ide naprijed.Neki dan čitam da su se naši političari \"izborili\" da možemo sadit vinograde i na mjestu gdje su nekad bili vinogradi a sad ih nema.Na novim mjestima se podrazumjeva da se ne smiju sadit.Kako se napreduje u uniji kad ti unija ne da da radiš?Ko je tu lud?

OB
-obrisani-
14:58 03.04.2011.

ja tu ne razumijek kome se to jos iz eu isplati proizvadjat, meni to nije jasno, gledam debate seljaka i onih \"seljaka\" na vlasti i nista mi nije jasno-seljakis e bune da nemogu izaci na kraj sa cijenom isto ko i kod nas, znam i kome se isplati, bankama koje imaju velike farme svega i svacega, ali to je opet sve skupa nula za prehranit samo eu a gdje su drugi recimo arapi ili jedan egipat koji ima samo 3% obradive povrsine a drugi jos i manje-pitanje kome se to i gdje isplati??????????????

OB
-obrisani-
22:18 06.04.2011.

Italija donosi zakone protiv Lactalisovog preuzimanja Parmalata i svih drugih preuzimanja nacionalno važnih poduzeća iz područja prehrane, prometa i energije. A što se događa u Hrvatskoj? Nakon Lactalisovog preuzimanja Dukata imamo 56 milijuna litara mlijeka manje, manje krava i manjee proizvođača, a poticaji ne završavaju kod poljoprivrednika nego u Francuskoj.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije