Izgleda da je posjet Iranu bio među uspješnijima. Naši gospodarstvenici vratili su se s nizom dogovorenih poslova?
Posao vrijedan više od 100 milijuna dolara koji je dogovorio Gredelj dovoljno ilustrira uspjeh odlaska gospodarske delegacije HGK u Teheran. Uvjeren sam da ćemo ubrzo razgovarati o novim poslovima. Vodeći hrvatski i regionalni dobavljač CoreBanking rješenja i usluga tvrtka Banksoft i vodeći iranski dobavljač rješenja za document management (MiiroFiler) IranRayaneh dogovorili su širenje poslovne suradnje i teritorijalne pokrivenosti na Bliskom istoku. Ozbiljne razgovore vodili su i AD Plastik, Ivanićplast, Ina, Đuro Đaković, Končar... Ako iskoristimo priliku i uključimo se u velike infrastrukturne projekte koji se planiraju u Iranu, nije nerealno, što ovi dogovori Gredelja potvrđuju, da RH sudjeluje s 1% u njihovu ukupnom uvozu. U tom bi slučaju naše gospodarstvo bilo bogatije za impresivnih 657 milijuna dolara.
Koja područja imaju najviše šanse za ulaganje u Iranu?
Područja suradnje su brojna, od ulaganja u ceste, željeznice, energetski sektor itd. Iransko tržište prilika je i za male tvrtke. Primjerice, Ivanićplast dogovara posao od 200 do 300 tisuća eura, što je za malu tvrtku vrlo značajan posao. Iranska država očekuje partnere koji su spremni investirati u zajedničke projekte. Ključno je da Hrvatska pronađe modalitete financiranja velikih izvoznih projekata i da HBOR bolje prati izvoznike.
Što je bitno za unapređenje suradnje u Iranu, ali i drugim tržištima koja imaju potencijal?
Iran je golem potencijal. Nakon sankcija željni su svih vrsta robe i usluga i to moramo iskoristiti. Zato je iznimno važna i udružena institucionalna potpora. Ministarstva, HBOR i HGK moraju djelovati udruženo. Zajednički možemo puno efikasnije pomagati hrvatskim poduzetnicima. Gospodarska diplomacija mora zaživjeti u pravom smislu.
Luka moj,brzo upiši tečaj engleskog u B. Luci.