Zemlje Europske unije imaju različite sustave javne nabave, ali stručnjaci su složni u tome da kriterij najpovoljnije cijene u postupcima javne nabave ne bi trebao imati prednost pred kvalitetom usluge. Vodeći stručnjaci državnih agencija i čelnih ljudi državnih komisija za kontrolu postupaka javne nabave u Hrvatskoj i Sloveniji raspravljali su o kriterijima javne nabave na konferenciji u organizaciji revizorsko-konzultantske kuće EY i Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU.
U prvom izlaganju Tauno Olju, partner u Odjelu savjetovanja u EY-u Hrvatska, prezentirao je rezultate neovisnog istraživanja te istaknuo kako različite prakse kontrolnih tijela u pojedinim zemljama nisu uvijek usklađene s praksom Europskog suda pravde i naručitelja u drugim zemljama članicama. Kao tri ključna kriterija pri evaluaciji ponuditelja u postupcima javne nabave usluga, Olju je naveo cijenu, iskustvo ali i organizaciju i metodologiju u pružanju usluga.
– Na raspolaganju iz fondova EU stoji nam osam milijardi eura te je na nama, i u interesu svih nas, da učinkovito iskoristimo sredstva. Nakon razdoblja intenzivnog pregovaranja i poslovanja te ujednačavanje procesa i aktivnosti u javnoj nabavi, nepravilnosti u postupanju smanjujemo na minimum i tako što uspješnije koristimo sredstva koja su nam dostupna – istaknula je Spomenka Đurić, državna tajnica Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU.
Goran Matešić predsjednik Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave Republike Hrvatske je istaknuo da bi i socijalni, gospodarski i kulturni segmenti trebali imati ulogu u procesu, a na konferenciji se moglo čuti i da je definiranje kriterija potrebno prilagođavati samom projektu te da su konstantna edukacija, racionalizacija i usklađenje sa zakonima osnovni preduvjeti uspješnih natječaja i pravilnih kriterija.