Noćas su Oružane snage Ukrajine prvi put u povijesti gađale vojni objekt na teritoriju Rusije balističkim projektilima ATACMS američke proizvodnje, piše Censor.net. Prema priopćenju ukrajinske Službe državne sigurnosti, u noći 19. studenog ukrajinske postrojbe, u suradnji s drugim dijelovima vojske, napale su arsenal logističkog centra 1046 u blizini grada Karačeva, u ruskoj regiji Brjansk. Riječ je o području udaljenom 130 kilometara od granice s Ukrajinom. "Od 2:30 te noći u području cilja zabilježeno je 12 sekundarnih eksplozija i detonacija. Nastavit će se uništavanje skladišta sa streljivom za vojsku ruskih okupatora u cilju zaustavljanja oružane agresije Ruske Federacije na Ukrajinu."
Podsjetimo, predsjednik Joe Biden odobrio je Ukrajini prvu upotrebu raketa dugog dometa ATACMS, koje je isporučio SAD, za napade unutar Rusije, rekli su američki dužnosnici. Ova Bidenova odluka velika je promjena u američkoj politici, a izvori kazuju kako je ta odluka podijelila njegove savjetnike pogotovo u svjetlu izjava Donalda Trumpa o njegovoj namjeri prekida rata u Ukrajini. Dopuštanje Ukrajincima da koriste rakete dugog dometa, poznate kao Army Tactical Missile Systems ili ATACMS, došlo je kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da u borbu uključi sjevernokorejske trupe, rekli su dužnosnici.
Nije ovo prvo odobrenje za korištenje američkog oružja u Rusiji. Naime, Biden je počeo ublažavati ograničenja uporabe američkog oružja na ruskom tlu nakon što je Rusija pokrenula prekogranični napad u svibnju u smjeru Harkiva, drugog po veličini grada Ukrajine. Kako bi pomogao Ukrajincima u obrani Harkiva, Biden im je dopustio da koriste topnički raketni sustav visoke mobilnosti ili HIMARS, koji ima domet oko 70 kilometara, protiv ruskih snaga izravno preko granice. Ali Biden do sada nije dopustio Ukrajincima da se koriste sustavom ATACMS kraćeg dometa od 165 kilometara i većeg dometa od oko 300 kilometara.
SAD je prvi put nakon višemjesečnog razmatranja isporučio rakete ATACMS Ukrajini u listopadu 2023. godine. U paketu su bili samo stariji modeli s dometom od 165 kilometara. No i s njima su Ukrajinci nanijeli nekoliko bolnih udara ruskim snagama te je njima uništen i skupi protuzračni sustav S-400 na Krimu. U travnju ove godine SAD je počeo isporuku novijih varijanti ATACMS-a s dometom od oko 300 kilometara.
Biden je s isporukom ATACMS-a odobrio njihovo korištenje na ukrajinskom suverenom teritoriju, uključujući Krimski poluotok koji je okupirala Rusija. Njima su dopunjene ograničenije zalihe raketa Storm Shadow i SCALP koje su Ukrajinci dobili od Britanije i Francuske. Ukrajinci su od tada koristili mnoge od tih projektila u napadima na ruske vojne ciljeve na Krimu i u Crnom moru. Sada Ukrajinci na ruskom teritoriju smiju koristiti i ATACMS projektile s maksimalnim dometom, a američki izvori kazuju kako će se koristiti na području Kurska, gdje Rusija provodi protuofenzivu kako bi potjerala ukrajinske vojnike natrag iz Rusije. Ukrajina je svoj prodor u Kursk postigla ofenzivom u kolovozu ove godine, a sada drže u toj ruskoj pokrajini oko 40 posto prvotno zauzetog teritorija.
MGM -140 Army Tactical Missile System nadzvučna je taktička balistička raketa koju je dizajnirala i proizvela američka obrambena tvrtka Ling-Temco-Vought (LTV), a kasnije Lockheed Martin kroz akvizicije. Koristi kruto gorivo i dugačka je četiri metra i promjera je 610 mm, a varijante najvećeg dometa mogu letjeti do 300 km. Projektili se mogu ispaljivati iz višecijevnog raketnog sustava M270 na gusjenicama (MLRS) i topničkog raketnog sustava visoke mobilnosti M142 (HIMARS) na kotačima. Razvoj projektila sada poznatog kao ATACMS započeo je 1980. godine.
FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
U iščekivanju smo pogledati još povijesniji ruski odgovor na ukronazi.