U prvoj polovici ove godine omjer osiguranika i korisnika mirovina iznosio je samo 1,28, što je najniži omjer u RH od 1990. godine kada je bio tri osiguranika na jednog korisnika mirovine! Za gospodarske krize broj se osiguranika smanjio, a umirovljenika porastao pa i nije čudan zaključak Marijane Bađun s Instituta za javne financije u osvrtu o mirovinskom sustavu da su postojeći problemi u tom sustavu u gospodarskoj krizi postali još izraženiji.
U prošloj su se godini, naime, povećali rashodi za mirovine i mirovinska primanja 1,6 milijardi kuna, tj. sa 32,8 milijardi u 2008. na 34,4 milijarde u prošloj godini. To je 16 posto više nego 2008. godine kada je razlika bila 12,6 milijarda kuna. Samim time u 2009. godini povećao se iznos izravnih proračunskih rashoda za mirovine i mirovinska primanja za dvije milijarde kuna – sa 13,2 na 15,2 milijarde kuna u 2009.
Lani se pak najviše povećao broj korisnika prijevremenih starosnih mirovina, i to čak 20 posto, jer se poslodavci tako očito rješavaju “viška radnika”, a ne zato što radnici žele ići u mirovinu, piše u osvrtu M. Bađun. Isto vrijedi i za porast u prvoj polovici 2010. godine jer je najizraženiji u kategoriji prijevremenih starosnih mirovina te je 12 posto. Istodobno je porastao broj korisnika najnižih mirovina prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Lani je 13 posto povećan broj korisnika invalidskih mirovina u kategoriji hrvatskih branitelja, vojske i Hrvatskog vijeća obrane.
Ukupno je 323.000 korisnika invalidskih mirovina, a to je 27 posto ukupnog broja umirovljenika. U prosincu 2009. godine prosječna mirovina iznosila je 2169 kuna, dva posto više nego u prethodnoj godini, a u lipnju 2010. godine bila je 2177 kuna.
gdje-je-žito Kako ti nije jasno? Onaj tko danas ide u mirovinu, barem je dvadesetak godina ako ne i više radio u Jugoslaviji, odnosno uplaćivalo se u jugoslavenske mirovinske fondove. 90-tih ta lova je nestala. Gdje je lova? Gdje i žito.