– Iako su počeci bili teški i budućnost neizvjesna, nije mi žao što sam se upustio u otvaranje vlastite tvrtke – kaže Davorin Krajačić iz Zaboka, vlasnik i direktor poduzeća Suteren iz Pavlovca Zabočkog, koji je posao pokrenuo uz pomoć sredstava Zavoda za zapošljavanje.
Samozapošljavanje
Krajačić je radio uz studiranje građevinarstva u projektnom birou u Zaboku, no nakon što se tvrtka zatvorila, osam je mjeseci bio na burzi, a zatim odlučio pokrenuti svoj posao uz pomoć sredstava HZZ-a namijenjenih samozapošljavanju. – Ipak, prije dobivanja poticaja trebalo je tvrtku registrirati što je bio trošak od oko 20 tisuća kuna za temeljni kapital plus papirologija.
Tvrtku Suteren kolega Robin Huđ i ja otvorili smo vlastitim sredstvima, nismo bili sigurni ni hoćemo li dobiti poticaje, no stiglo je rješenje i poticaju su isplaćeni u tri dijela po oko 12 tisuća kuna. To nam je mnogo pomoglo za nabavu opreme, računala, softvera.. – kaže Davorin.
Tvrtka se bavi arhitektonskim i inženjerskim projektiranjem i konzultantskim uslugama vezanim uz visokogradnju i niskogradnju, izradom troškovnika i stručnim nadzorom nad građenjem.
Ne žalimo
– Tvrtka djeluje godinu i dva mjeseca, a radili smo za veće projekte za Županijsku upravu za ceste u Pregradi, završavamo jedan restoran u Zaboku, radili smo na niskogradnji stambeno-poslovne projekte, projekte uređenja okoliša, vodovoda i odvodnje, statike, kanalizacije, a u posljednje vrijeme dosta se bavimo i aktualnim legalizacijama.
S vremenom možda zaposlimo još djelatnika, najavljuje Krajačić i dodaje:
– Drago mi je što sam se u to upustio. Sada smo se već uhodali, iako je na početku bilo teže, jer sam se kao direktor morao upoznati i sa stvarima poput računovodstva, financija i raznih propisa, o čemu nisam ništa znao. Moje radno vrijeme je dulje od osam sati, često i noćna smjena i vikend, ali mi nije žao.
Iako ima problema, jer se oko 30 posto poslova ne može naplatiti, posao zasad dobro ide, rokove poštujemo, želimo da projektna dokumentacija bude što kvalitetnija i stručnija, trudimo se kod svakog investitora ostaviti što bolji dojam, a nadamo se i boljim vremenima – zaključuje.
Hrvatska se ne može bazirati na proizvodnji usluga (pa i u građevinskom sektoru). Nužno je razviti barem dio objekata u industriji i poljoprivredi, koji su zbog nesposobne, nestručne i korumpirane vlasti u proteklih 20 godina uništeni, a time je ugašenono na stotine tisuća radnih mjesta. Žalosno je da nam je industrijska i poljoprivredna proizvodnja na razini one od prije 30 godina (ili čak nešto niža), ali nam je zato konstantno rastao uvoz industrijskih i poljoprivrednih proizvoda.