Nakon što je prvo tromjesečje neugodno iznenadilo padom BDP-a na godišnjoj razini od 2,5 posto, analitičari Ekonomskog instituta procjenjuju da bi drugi kvartal mogao biti još lošiji - te bi smanjenje moglo biti oko 3 posto. Podaci koje ovih dana "izbacuje" službena statistika liče na igru toplo - hladno.
Gore - dolje
Jači val sezonskog zapošljavanja donio je lagani rast ukupnog broja zaposlenih dva mjeseca uzastopno, no kada se usporedi dulje razdoblje, proizlazi da se i dalje masovno gube radna mjesta u graditeljstvu i industriji. Nakon što je lani industrija izgubila svako deseto radno mjesto, ove godine bez posla je ostao svaki dvanesti zaposleni u prerađivačkoj industriji. Analitičari PBZ-a izračunali su nedavno da je tokom 2009 godine nestalo oko 150 tisuća radnih mjesta kreiranih u najpropulzivnijem razdoblju, od sredine 2005 do sredine 2008, a zaposlenost se vratila na razinu iz 2005. BDP pada prema 40 milijardi eura, koliko je bio između 2006. i 2007. godine. Prošla godina imala je kvartalni pad BDP-a od 6,7 na početku do 4,5 na kraju godine, da bi se ove godine smanjenje usporilo na 2,5 posto.
Rijetke su institucije zadržale procjene o pozitivnoj stopi rasta u ovoj godini, jer su kretanja u prvih pet mjeseci pesimističnija nego što se očekivalo. Danijel Nestić s Ekonomskog instituta zabrinut je zbog pada industrijske proizvodnje na mjesečnoj razini jer to pokazuje da je lagani oporavak koji je bio prisutan u drugom dijelu 2009. bio varljiv i nesiguran. Domaća potražnja i dalje je slaba - istina, bilježi se lagani oporavak kreditiranja tvrtki, no stanovnštvo se i dalje razdužuje, a tek bi ljeto, s polovičnim povlačenjem kriznog poreza, moglo donijeti lagani povratak potrošnje.
Čeka se sezona
Iako se izvoz i ove godine povećava oko 8 posto (dobrim dijelom pod utjecajem izvoza brodova i skuplje nafte, a tek onda rastom kemijske idnustrije i namještaja), njegov je udio u BDP-u premali da bi nadoknadio manjkove s domaćeg tržišta.
– Podaci za travanj i svibanj nisu optimistični, a kako ni u lipnju nije bilo značajnijih pomaka, ne vjerujem da će drugi kvartal 2010. biti bitno bolji od prvoga, moguće je da će pad ići i prema 3 posto, kaže Danijel Nestić.
Nakon što su pojedini analitičari revidirali svoje prognoze o kretanju BDP-a nadolje, prema 1 ili 1,5 posto, čak je i ministar financija priznao da je u prvih šest mjeseci imao pad proračunskih prihoda od 1,6 posto. Opet se čaka što će donijeti sezona.
Sve će to Jaca srediti ma kakvi pad BDP-a