Drugi međunarodni seminar Trendovi na tržištu energije iz drva u Hrvatskoj održan je danas u Zagrebu. Osnovni je cilj seminara utvrditi trendove, ali i odgovornost za provođenje postojećih i donošenje novih zakonskih okvira kako bi se u konačnici povećalo iskorištavanje šumske i drvne biomase.
Hrvatska je potpisnica Kyoto protokola te se time obvezala smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 5 posto do 2012. godine, a jedan od načina za realizaciju obaveza je povećano korištenje obnovljivih izvora energije, u koje se ubraja i korištenje šumske i drvne biomase pa je jedna od središnjih tema seminara bila popularizacija peleta, modernog drvnog ogrjeva koji se dobiva iz drvnog ostatka, a čiju upotrebu Europa subvencionira.
Tako je, primjerice, u Njemačkoj dosad postavljeno 125.000 kotlova na pelete, pri čemu treba naglasiti da država subvencionira kupnju kotla u visini od 20 do 30 posto neto investicijskih troškova. Do 2020. predviđa se da će diljem Njemačke biti postavljeno više od milijun peletnih kotlova. Njemačka, Austrija i Švicarska neke su od zemalja s najbolje uređenim sustavima subvencioniranja pa se tako, osim kupnje sustava, subvencionira i dio troškova same ugradnje.
Hrvatska broji desetak proizvođača peleta, no gotovo sve proizvedene količine se izvoze jer Hrvatska još nije pronašla model za sufinanciranje kupnje peletnih kotlova, a i društvo je zasad slabo upoznato s prednostima upotrebe peleta.
Pelet je ekološki prihvatljivo gorivo jer se pri sagorijevanju u atmosferu otpušta samo onoliko CO2 koliko ga je drvo primilo tijekom života u procesu fotosinteze, što znači da upotreba peleta ne narušava prirodnu ravnotežu okoliša. Moderni peletni sustavi omogućuju također komfor za korisnike jer se radi o visoko automatiziranim sustavima. Pelet ima i svoje ekonomske prednosti; cijene su se proteklih godina stabilizirale pa se uz pomoć niže cijene peleta, ubrzava i povrat cijele investicije.
netreba biti pametan pa kazati da ustvari treba subvencionirati proizvodnju kotlova