Između 2007. i 2013. za potrebe vezane uz sva motorna vozila na hrvatskom tržištu prodano je 188 milijuna litara motornih ulja, a istodobno je otpadnih ulja prikupljeno samo 44 milijuna litara. Ovaj za okoliš više nego dramatičan podatak iznesen je na Auto-moto forumu održanom u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i njezina Udruženja trgovine motornim vozilima i dijelovima. Nitko pouzdano ne zna, čulo se na tom skupu, gdje je završilo ‘jezero’ od čak 144 milijuna litara otpadnih motornih ulja.
Možda u kanalizaciji, rijekama ili tlu? Ili su, našalio se jedan od sudionika, otpadnim uljem ofarbani i time zaštićeni od kukaca štetočina kilometri dvorišnih drvenih ograda, što je još uvijek navika na pojedinim lokacijama, a na ovdašnjim prostorima, dodao je, nije nepoznat ni običaj potpaljivanja vatre upravo otpadnim uljem.Zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza najavio je da će poslati inspektore na teren u postroženi nadzor te da se prva analiza s izvješćem može očekivati u lipnju.
Prodaja motornih ulja mora se izuzeti iz klasične maloprodaje i prepustiti isključivo servisnim radionicama jer samo u tom slučaju vlasnici tvrtke mogu jamčiti pravilno zbrinjavanje motornih ulja, jedno od rješenja koje je moguće provesti u kratkom roku i učinkovito, predloženo je. Upozoreno je i na sve evidentniji ilegalni uvoz autoguma dvojbene kakvoće, procjenjuje se da ih je samo u 2014. iz takvih kanala ovdje prodano oko 50 tisuća komada, čime je državni proračun oštećen za milijune kuna.
>> Veliki servisni lanci jeftiniji od malih lokalnih majstora