U portfelju Hrvatskog fonda za privatizaciju nalazi se 783 društva čija je vrijednost procijenjena na 60 milijardi kuna, od čega na državno vlasništvo otpada 16,5 milijardi kuna.
Mrtvi kapital
Imovina je to samo na papiru i Vlada bi je se rado riješila, uz izuzetak rijetkih tvrtki kao što su Podravka, Končar ili Croatia osiguranje, koje bi državnom proračunu mogle donijeti više stotina milijuna kuna. U ovogodišnjem Pretpristupnom ekonomskom programu Vlada se obavezala da će 2010. privatizirati najveći dio preostalog državnog portfelja, dok je premijerkin savjetnik Željko Lovrinčević otkrio da bi jači val privatizacije trebalo očekivati u drugom dijelu godine. Uz brodogradilišta, koja država pokušava prodati u drugom natječaju, ostali se udjeli uglavnom nalaze u problematičnim tvrtkama čiji radnici gladovanjem ili drugim oblicima iscrpljivanja nastoje odgoditi agoniju. Upućeni procjenjuju da najmanje dvije, tri godine ne treba očekivati krupnije privatizacije, nego će se država nastojati rješavati sitnih udjela. To se moglo iščitati i iz izjava Damira Kuštraka, predsjednika HUP-a, koji je kao apsurdno izdvojio državno vlasništvu u hotelu Sheraton.
Nema strategije
Vlada je u siječnju najavila da će napokon osnovati Agenciju za upravljanje državnom imovinom te je prvog čovjeka HEP-a Vedrana Duvnjaka zadužila da pripremi zakonsko rješenje. Taj bi posao trebao biti gotov do kraja ovog mjeseca. Silom prilika, HPB bi mogao biti prva i jedina pravna osoba u državnom vlasništvu koja bi mogla biti barem djelomično privatizirana u 2010. godini jer Vlada nema novaca da u banku ubrizga 100-injak milijuna eura i tako poveća njezin kapital.
- Ove godine ne treba očekivati značajnije prihode od privatizacije, jer je izlazak velikih tvrtki na tržište dugoročniji proces, kaže Zdeslav Šantić, analitičar Splitske banke, i dodaje kako zamjera Vladi što nema strategiju privatizacije, zbog čega su neke državne tvrtke propustile priliku da osnaže poziciju u regiji.
Burzovni stručnjaci smatraju da bi Vladi bilo najlakše odraditi privatizaciju Croatia osiguranja kombiniranjem IPO-a s ulaskom strateškog partnera, no ni to nije posao koji može biti gotov ove godine. Izlazak HEP-a na burzu nije realan prije 2013., a to je i jedna od rijetkih tvrtki u državnom vlasništvu koja proačunu može donijeti značajniji prihod.
Bit će itekako brze privatizacije kad vladini vrli matematičari vide da se rupa u proračunu nastavlja produbljivati i u proljeće i u ljeto. Nadam se samo da nećemo rasprodati baš sve prije nego netko pismen preuzme upravljanje državnim financijama...