– Trebamo vidjeti što će hrvatska Vlada učiniti, ali ne vjerujemo da bi donijela odluku koja je u suprotnosti s Pristupnim ugovorom – rekao je izvor iz Europske komisije na pitanje što će se dogoditi odluči li Vlada da Danko Končar više nije partner u restrukturiranju i privatizaciji brodogradilišta.
Tumačenje EK o tome što slijedi u tom slučaju traži i hrvatska Vlada, koja ispituje preostale opcije, ali i Končar i njegovi suradnici. U Bruxellesu ne žele javno nagađati o odluci koja još nije donesena. Podsjetimo, uloga Bruxellesa u ovom slučaju je važna jer je EK odobrila planove restrukturiranja, a i u Pristupnom ugovoru Hrvatske s EU stoji obveza da se ti planovi moraju ostvariti do 1. srpnja 2013., dana ulaska u Uniju.
– Komisija očekuje od Hrvatske da nastavi ispunjavati obveze koje je preuzela tijekom pregovora – rekao je Komisijin glasnogovornik za proširenje Peter Stano.
Završni dokumenti EU iz pregovora u poglavlju 8 (tržišno natjecanje) ostavljaju, čini se, teoretsku mogućnost da Vlada promijeni planove restrukturiranja, odnosno da umjesto s Končarom iste planove provede s drugim investitorom. Ali bilo kakve \"naknadne promjene\", piše u završnim, dogovorenim stajalištima, kao i u samom ugovoru, \"moraju poštovati ključne uvjete\" propisane Končarovim planom restrukturiranja i moraju biti \"poslane na odobrenje hrvatskoj Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja i EK\". Drugim riječima, u Pristupnom ugovoru s EU zapisano je da će se brodogradilišta privatizirati do srpnja 2013. prema programu restrukturiranja koji su izradili DIV d.o.o. i Jadranska ulaganja d.o.o., a da svaka eventualna promjena mora poštovati jednake \"ključne uvjete\" i mora je odobriti Komisija.
Među tim \"ključnim uvjetima\" je i najmanje 40-postotno učešće investitora vlastitim novcem u trošku restrukturiranja (kao učešće države računa se sva isplaćena državna potpora od ožujka 2006.) te smanjenje proizvodnih kapaciteta za više od 20 posto. Ugovori o privatizaciji moraju biti poslani EK na odobrenje i potpisani prije ulaska u EU. Ne dogodi li se to, brodogradilišta će otići u stečaj. Naime, ugovor s EU propisuje da škverovi u slučaju neuspješnog restrukturiranja moraju vratiti državi svu pomoć od 2006. To bi ih gurnulo u stečaj koji bi bio zaseban pravni proces, vjerojatno dugotrajan i neizvjestan, jer se ne zna bi li država uspjela naplatiti sve što im je dala, uz kamate.
Pih Končar to je jedan obični mutikaša koji je smislio kako da lapi lovu da rasturi brodogradilište pošalje radnike na burzu a zemljište proda i napravi koji hotel i boga pitaj što ,tom lopovu treba zahvaliti na njegovom usranom jamstvu i nek se goni tamo od kud je i došao nek ide negdje u EU da ponudi što je nama pa će brzo biti isprašen banditos