Za razliku od Vlade, koja je uvođenjem kriznog poreza te povećanjem PDV-a i trošarina proračunske probleme i teret krize prebacila na građane, lokalne su vlasti ipak bile nešto obazrivije.
Svoje pravo da prirezom opterete primanja građana na svom području lani je iskoristilo sedam novih gradova i općina. Od početka 2010. Dicmo, Zlatar, Našice, Sveta Nedelja, Sveti Đurđ, Polača i Hrvatska Kostajnica dospjeli su na listu 260 općina i gradova čiji stanovnici plaćaju prirez. Ta su mjesta opteretila primanja sa 4 do 10 posto lokalnog prireza, dok je Kanfanar išao u drugom smjeru te je svoj prirez smanjio sa 4 na 2 posto. Od onih koji ga imaju nitko nije krizne rane liječio većim prirezom.
- Uvođenje prireza porezu na dohodak u sedam gradova i općina od njih 556 ne predstavlja odstupanje od dosadašnjih trendova. Svake fiskalne godine nekoliko jedinica uvede prirez uglavnom zbog potrebe financiranja razvoja, a među posljednjima koji su to učinili, samo dva grada navela su teško financijsko stanje kao opravdanje - navodi Dario
Runtić, savjetnik Udruge gradova. To su Kostajnica i Zlatar, koji se jesenas našao pred bankrotom te se spašava putem mini harača.
Do 2001. prirez su mogli uvesti samo gradovi s više od 40.000 stanovnika, no nakon 2001. ta je mogućnost dana svim lokalnim jedinicama, osim županijama. Udruga gradova ne očekuje poplavu novih prireza iako Runtić upozorava da će, zbog pada plaća i zaposlenosti, lokalne blagajne ove godine ostati bez 200 milijuna kuna poreza na dohodak.
Lokalni proračuni gradova, županija i općina smanjeni su ove godine za 1,3 milijarde kuna u odnosu na planove koje su imali prije godinu dana i trebali bi biti oko 25 milijardi kuna.
Ne zaradiva se novac ako se spara, nego ako se nesto producira, posto u ovoj drzavi nema nikoga koji bi potaknuo proizvodnju, Hrvatska je osudjena na propast, nema nikoga koji bi tu zemlju znao voditi, sve nesposobni, ekonomisti bez iskustva,pricalice,varalice...itd.