Eventualna prodaja dionica Hrvatske elektroprivrede (HEP) u džepove domaćih i stranih bankara slila bi gotovo 200 milijuna kuna, a državi i Zagrebačkoj burzi ostale bi “mrvice”.
Uprava HEP-a morat će pripremiti inicijalnu javnu ponudu (IPO) četvrtine dionica te kompanije. Nakon što se donese odluka o izlasku na burzu, HEP će morati odabrati pokrovitelja uvrštenja – aranžera, pojašnjavaju u neslužbenom razgovoru sudionici financijskog tržišta. S obzirom na veličinu HEP-ova IPO-a, izgledno je da bi umjesto jednog aranžera bio angažiran konzorcij domaćih i stranih banaka.
Provizija između 130 i 195 milijuna kuna
Za takve transakcije uobičajena je provizija između dva i tri posto od iznosa prikupljenog na burzi. Kako se početkom godine procjenjivalo da bi se za 25 posto HEP-a moglo dobiti 6,5 milijardi kuna, provizija bi iznosila između 130 i 195 milijuna kuna. No, naši sugovornici upozoravaju kako bi provizija vjerojatnije bila u gornjem rasponu s obzirom na potencijalno sudjelovanje inozemnih ulagača.
U tom bi slučaju u pripremi IPO-a trebalo angažirati i inozemne odvjetničke timove, a što bi dodatno poskupilo cijeli IPO. Dio IPO-a je i izrada prospekta uvrštenja – dokumenta sa svim informacijama potrebnima investitorima. Prospekt mora odobriti Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, a prema njezinu pravilniku o vrsti i visini naknada i administrativnih pristojbi, HEP bi morao platiti 30.000 kuna naknade, a državnom proračunu uplatiti 3000 kuna administrativne pristojbe. Na kraju, trebalo bi platiti Zagrebačkoj burzi uvrštenje.
– Naknada za uvrštenje na Službeno tržište iznosi najviše 150.000 kuna i u odnosu na uobičajeni ukupni trošak transakcije u biti je vrlo niska – ističe predsjednica Uprave Burze Ivana Gažić. Krajem prošle godine HEP je držao više od tri milijarde kuna gotovine na računu, pa bi IPO bio zanemariv trošak.
Da, pod vodstvom anemičnog i njegovog tima u vladi koji nemaju izbornog legitimiteta ubrzano se priprema pljačka neslučenih razmjera.