Brođanka Ljubica Dujmić pozitivan je primjer osobe koja je, nakon što je ostala bez posla, uzela život u svoje ruke. Ljubica se uhvatila u koštac s novim izazovima i, umjesto kuknjave, na najbolji mogući način iskoristila svoj talent i preneseno majčino znanje vezenja, pletenja i heklanja. Posao je najprije pokrenula kao dopunsku djelatnost u tvrtki supruga Josipa, a zatim se izdvojila u samostalan obrt.
Paleta proizvoda
Danas u svojoj radionici izrađuje razne predmete od starinskog platna i tako osigurava egzistenciju sebi i svoju obitelj.
– Prve tri majice isplela sam od konca sa svilenom niti i po njima vezla bukete cvijeća. Bilo me je sram iznijeti ih na brodsku tržnicu pa sam otišla u Đakovo i odmah sve tri prodala. Bio je to pravi poticaj – kaže Ljubica, potvrđujući kako se od rukotvorina, uz puno rada i mašte, može živjeti. U paleti Ljubičinih proizvoda ima uistinu svega, od ženskih torbica i torbica za mobitele do čizmica za božićne darove, živopisnih haljina, mantila, jaknica, kompleta, remenja pa čak i vjenčanica te kravata.
Sve je rađeno od starinskog platna tkanog od pamuka, lana, konoplje, postojanih boja i s tradicionalnim slavonskim motivima.
Na tradicionalno je počela dodavati moderno, stilizirajući svoje rukotvorine elementima stare čipke, starih motiva i platna, što do tada nitko nije radio. Reakcije su bile izvrsne.
– Naše su kreacije nadahnute tradicionalnim odjevnim predmetima iz slavonske prošlosti, modernog dizajna i prilagođene suvremenom načinu života.
U izradi kreacija koristim staro laneno platno iz bakinih škrinja jer više nitko ne sije lan i ne možemo naći sirovinu za tkanje. Dio naše djelatnosti je izrada replikla narodnih nošnji, a radimo i oltarnike za crkve – dodaje brodska kreatorica.
Ljubav prema poslu Ljubica je prenijela i na snahu Maju pa svaki dan “frcaju” novi dojmljivi i lijepi predmeti, a nabavku i prijevoz robe na sajmove obavlja suprug Josip.
Vjerni kupci
Da to dobro rade, najbolja su potvrda njihovi vjerni kupci, kojih je iz dana u dan sve više.
Osim u svom domu, Dujmićevi proizvode najčešće prodaju na obrtničkim sajmovima i sličnim manifestacijama te u suvenirnici brodske Turističke zajednice.
Nerijetko su i darovi u inozemstvo, što autorica koristi kao priliku za priču ne samo o ekoproizvodu ručno rađenom od tradicijskih materijala nego i za promociju svoje domovine.
>>Razmišljamo o promjeni, ali se teško na to odlučujemo
citamo vec tjednima pricice o nekakvim sumnjivim samozaposljavanjima. sve netko nesto izradjuje i prodaje na placu.... prestrasno. da to ponudim svom odlikasu doma. da strika i hoda od vrata do vrata?