Pad prodaje kuća u Americi za sobom je povukao i pad cijena dionica koje su na Wall Streetu potonule najdublje u posljednjih sedam tjedana što je potaknulo strah da je oporavak američkog gospodarstva još slabiji i sporiji nego što se procjenjivalo. Prodaja kuća, naime, pala je čak 27,2 posto u srpnju u usporedbi s lipnjem i dotaknula je najnižu razinu u proteklih deset godina, prenosi BBC.
Glavni razlog pada njihove prodaje je ukidanje kredita koji su su poticali prodaju kuća. Na Wall Streetu je Dow Jones, pak, pao za 133 boda, odnosno 1,32 posto na 10.040 bodova, a S&P je potonuo 1,45 posto, tj. na 1.051 bod, dok je Nasdaq indeks pao 1,66 posto na 2.123 boda. Prodaja kuća u srpnju bila je najniža otkad je Nacionalna udruga trgovaca 1999. godine počela pratiti prodaju tih nekretnina te 25 posto niža u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Mnogi američki ekonomisti zato su vrlo zabrinuti za oporavaka američke ekonomije, a i vrlo su skeptični kada je riječ o tržištu rada u SAD-u. Američko gospodarstvo, naime, u srpnju je izgubila čak 131.000 radnih mjesta, što je drugi mjesec zaredom da se zatvaraju radna mjesta. Posljednji pokazatelji govore kako se ekonomski rast u SAD-u usporio između travnja i lipnja, a rast BDP-a od 2,4 posto manji je nego u prethodnom tromjesečju kada je iznosio 3,7 posto. I lošiji od očekivanih rezultata u maloprodaji za srpanj dodatno su pojačali zabrinutost u snagu oporavka najveće svjetske ekonomije.
Ponoviti ću opet, dolazi sranje, generalno, nevezano uz ekonomiju i stavove ljudi, vezano je uz visoku planetarnu populacijsku politiku i kontrolu resursa na planeti. Nema nam pomoći.