krediti u francima

Podnijeli najveću kolektivnu tužbu protiv osam banaka

udruga franak (1)
Foto: Sanjin Strukić/Pixsell
1/3
05.04.2012.
u 13:50

Tužbom se traži da se utvrdi kako su banke povrijedile pojedinačni kolektivni interes potrošača na način da su postupale nepoštenom trgovačkom praksom i sklopile ugovore koji u jednom dijelu imaju nepoštene odredbe, kaže odvjetnica.

Udruge Potrošač i Franak podnijele su dosad najveću kolektivnu tužbu u Hrvatskoj protiv osam banaka, javlja HRT.

Osam banaka koje su se našle na udaru su Zagrebačka banka d.d., Privredna banka Zagreb d.d., Erste & Steiermärkische bank d.d., Raiffeisenbank Austria d.d., Hypo Alpe-Adria Bank d.d., Hrvatska poštanska banka, OTP banka Hrvatske d.d., Societe Generale – Splitska banka d.d. i Volksbank d.d.

Spomenimo da su se rate stambenih kredita u švicarcima, koje ima više od 75.000 građana, dosad povećale i do 35 posto.

Tužbom će se pokušati dokazati nedopuštena i nepoštena primjena valutne klauzule u švicarskim francima, kao i primjena ugovora o promjenjivoj kamatnoj stopi.

– Tužba se temelji na Zakonu o zaštiti potrošača i tužbom se traži da se utvrdi kako su banke povrijedile pojedinačni kolektivni interes potrošača na način da su postupale nepoštenom trgovačkom praksom i sklopile ugovore koji u jednom dijelu imaju nepoštene odredbe – izjavila je odvjetnica Nicole Kwiatkowski uime udruge Franak.

Dodajmo da prema rezultatima istraživanja udruge Franak objavljenim u ožujku oko 31 posto ispitanih nije imalo pravo na odabir valute s obzirom na to da su zbog nemogućnosti podizanja kredita u drugim valutama bili kreditno sposobni za kredit u CHF, zbog uvjeta da rata ne prelazi 1/3 kredita, a najviše je onih između 30 i 39 godina koji imaju kredit u toj valuti.

Problem kredita u toj valuti naglo je povećanje rate i porast glavnice, zbog čega je nemoguće prebaciti kredit u drugu valutu, prodati stan ili promijeniti banku.

Tako se za nešto manje od 52 posto ispitanih koji imaju stambeni kredit s valutnom klauzulom u švicarskim francima povećala mjesečna rata između tisuću i dvije tisuće kuna, a u čak 31,9 posto slučajeva riječ je o povećanju višem i od 2000 kn.

Ključne riječi

Komentara 56

CH
chupakabra
14:38 05.04.2012.

Hrvatsko bankarstvo je jedan od glavnih kamena spoticanja u razvoju našeg društva. To isto nije bilo bazirano na povjerenju i dobroj vjeri te odgovornosti prema društvu u cjelini već kao podružnice koje služe za skupljanje novaca i osiromašivanje tranzicijske zemlje.

CR
crnaguja1950
14:46 05.04.2012.

lijepo je to ali niš od toga,na žalost.baš bih volio vidjet suca u hrvatskoj koji bi presudio u korist hrvatskog naroda a kontra onih koji ga plaćaju.pih

MA
marini
14:36 05.04.2012.

nema vajde od tužbe pa stoka sitnog zuba mora posisat do balčaka, za to smo glasali

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije