Ukrajina je razvila lasersko oružje sposobno za obaranje ciljeva s udaljenosti veće od jedne milje, tvrdi zapovjednik ukrajinskih snaga za bespilotne sustave, kako prenosi CNN. Govoreći na obrambenom summitu u Kijevu ovog tjedna, Vadim Sukharevskyi, zapovjednik Oružanih snaga Ukrajine za bespilotne sustave, izjavio je: "Danas već možemo obarati zrakoplove ovim laserom na visini većoj od 2 kilometra (1,2 milje)."
"To zaista radi, zaista postoji," rekao je, prenosi novinska agencija Interfax-Ukrajina, dodajući da se ulažu napori u povećanje dosega i sposobnosti tog oružja. Laser je nazvan Tryzub, što na ukrajinskom znači "trozubac", simbolizirajući ukrajinski nacionalni simbol koji predstavlja neovisnost, snagu i jedinstvo.
Sukharevskyi nije otkrio dodatne pojedinosti o laserskom oružju Tryzub, a CNN nije mogao potvrditi njegove tvrdnje. Međutim, stručnjaci su za CNN izjavili da je postojanje Tryzuba "moguće". Patrick Senft iz Armament Research Services, konzultantske tvrtke specijalizirane za istraživanje oružja i streljiva, rekao je za CNN da, iako se malo zna o sustavu Tryzub, "potpuno je izvedivo da Ukrajina razvije funkcionalno oružje usmjereno energijom (DEW) sposobno za uništavanje određenih zračnih ciljeva."
"To je osobito ostvarivo korištenjem komercijalnih, gotovih lasera za zavarivanje u kombinaciji s drugim dostupnim tehnologijama," rekao je Senft, ističući primjer američkog mornaričkog sustava laserskog oružja (LaWS), koji djeluje na usporedivim udaljenostima od 2014. godine.
Senft je objasnio da su laserska oružja usmjerene energije (DEW) posebno učinkovita protiv sporih, nisko letećih dronova koje koristi Rusija, jer ti dronovi sadrže relativno krhke komponente koje su osjetljive na toplinu. Nisko leteće bespilotne letjelice, poput dronova Shahed-136/Geran-2 za jednosmjerne napade, lete na malim visinama i imaju stabilne obrasce leta, što ih "čini posebno osjetljivima na kontinuirano izlaganje laserskoj energiji," rekao je Senft. "Oružje može koncentrirati energiju na određenu točku kako bi uništilo ključne komponente."
Senft je dodao da takvo oružje ima dva ključna ograničenja, koja se odnose na brzinu kretanja cilja i gubitak energije lasera s povećanjem udaljenosti. Brži ciljevi ili ciljevi otporni na toplinu (npr. artiljerijske granate, balističke rakete) mnogo su teže za neutralizirati i zahtijevaju napredniji sustav, rekao je.
Fabien Hoffmann iz Oslo Nuclear Projecta (ONP) rekao je da postoje brojni tehnički izazovi za implementaciju učinkovitog laserskog sustava protiv dronova ili raketa. "Ti izazovi uključuju prevladavanje problema povezanih sa snagom laserske zrake i hlađenjem sustava, atmosferskom apsorpcijom i refleksijom laserske zrake (npr. zbog oblaka ili kiše), kao i fenomen poznat kao "toplinsko širenje". Toplinsko širenje događa se kada laserska zraka zagrijava okolni zrak, uzrokujući njeno širenje, što smanjuje njenu snagu i učinkovitost u oštećivanju cilja," rekao je. "Kako bismo procijenili koliko je učinkovita u ulozi obrane od projektila, morat ćemo vidjeti kako djeluje u praksi," dodao je Hoffmann.
Samo nekoliko zemalja posjeduje lasersko oružje, uključujući SAD, Kinu i Izrael. Velika Britanija također razvija vlastiti sustav laserskog oružja pod nazivom DragonFire, koji bi trebao biti operativan 2027. godine. U travnju je bivši ministar obrane Grant Shapps izjavio da bi DragonFire mogao potencijalno biti korišten u Ukrajini za suzbijanje ruskih dronova, izvijestio je Reuters.
GALERIJA Ovaj krvolok kriv je za smrt i do 20 milijuna ljudi. U jednom danu znao bi potpisati stotine smaknuća
Na dronovima mogu i 5 000 km daleko !