Privatizacija

Poljska ponuda odbijena, za Petrokemiju se bore tri igrača

p
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
14.01.2014.
u 18:34

Zainteresirani Azoty otpao, ostali Bolearis, Agrfert i Nitrogenmuvek

Kao što je Večernji list već najavio, za ulazak u Petrokemiju neobvezujuće ponude dala su četiri potencijalna ulagača – mađarski Bige Holding, odnosno njihova tvrtka kći Nitrogenmuvek, češki Agrofert, poljski Azoty i austrijski Borealis.

Dodatni kapital

Ponuda Poljaka odbijena je pa u utrci ostaju tri potencijalna strateška partnera.

– Do kraja veljače očekujemo obvezujuće ponude. Očekujemo od ulagača da zadrži proizvodnju i zaposlenost – kaže ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. Prvi interesent za Petrokemiju bio je austrijski Borealis, koji je prvi pokazao interes te upoznao kutinsku tvrtku kroz još bivšu upravu i započeo razgovore s ne baš tada ugodnim sindikatom Petrokemije. No koji je ove jeseni odjednom promijenio mišljenje i prihvatio privatizaciju. Zatim je interes pokazao Agrofert, a tek od nedavno i mađarski Bige Holding, koji je prema neslužbenim informacijama ponudio i najveći iznos za dionice. No u slučaju Petrokemije Vlada će, kako doznajemo dati prednost onome, tko ponudi više dodatnog kapitala, odnosno novca za investicije. Prema neslužbenim informacijama za dokapitalizaciju najizdašnija je ponuda Čeha, oko 200 milijuna eura, dok Borealis nudi upola manje, ali uz mogućnost povećanja ponude koja bi se onda približila cijenovno Agrofertovoj ponudi. No treba još vidjeti koliki udjel žele, jer je Vladi jedini uvjet bio da država zadrži kontrolni paket od 25 plus jednu dionicu.

Borealis je, primjerice, nedavno ušao u bugarski Neochim AD, s udjelom manjim od 25 posto, što znači da bi na takav ugovor mogao pristati i u Petrokemiji. U kolovozu je Petrokemija dovršila dva kruga dokapitalizacije, u kojima su sudjelovali fondovi i država i kroz koju je temeljni kapital povećan za oko 186 milijuna kuna, na 754 milijuna kuna. Petrokemija trenutačno zapošljava nešto više od dvije tisuće ljudi. U devet mjeseci 2013. poslovala je s gubitkom od 189,4 milijuna kuna. Prema nekim računicama, kutinskoj tvrtki potreban je dodatni kapital od 150 do 200 milijuna eura.

Izdašni interesenti

Borealis je u 2012. godini imao dobit od 480 milijuna eura. Posluje u više od 120 zemalja i zapošljava 5300 ljudi diljem svijeta. Sa 64% udjela većinski vlasnik Borealisa je investicijski fond Abu Dhabi International Petroleum Investment Company (IPIC), a preostalih 36% drži austrijska naftna kompanija OMV. Početkom 2013. godine kupili su 56,86% tvrtke Rosier od francuskog Totala, a potkraj prošle godine i 20,3% u spomenutoj bugarskoj tvrtki. Agrofert je u Češkoj najveća grupacija u poljoprivredi i proizvodnji hrane te druga u kemijskoj industriji. U vlasništvu je drugog najbogatijeg Čeha Andreja Babiša, koji se prije dvije godine ubacio u politiku. Osnovao je stranku koja već koalira u Vladi, a Babišu je namijenjeno mjesto ministra financija. Zato se mislilo i da će odustati od ulaganja u Petrokemiju, no nije.

>> Danas istječe rok za predaju ponuda za kupnju Petrokemije

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije