Je li utjecaj hrvatske Vlade u Ini od 1. svibnja još manji nego prije? Od toga dana na snazi je nova verzija Liste ovlaštenja za donošenje odluka u Ini (LODO), internog dokumenta koji je već mjesecima glavni predmet spora između dvaju velikih dioničara Ine. Večernji list u posjedu je nove verzije tog akta, o čijem donošenju nije bio obaviješten Nadzorni odbor kompanije pa time ni Vlada koja ima 44% udjela u Ini. Prema svjedočanstvima hrvatskih članova NO-a i uprave Ine na suđenju Ivi Sanaderu, upravo je LODO razlog što su hrvatski predstavnici u upravi isključeni iz donošenja niza važnih odluka.
Milijunski poslovi
Sudeći prema novom dokumentu, ovlasti uprave još su manje, dok se povećava moć Odbora izvršnih direktora, tijela pod kontrolom MOL-a. Primjerice, prema dosadašnjem LODO-u, izvršni direktori imali su pravo samostalnog sklapanja ugovora o nabavi nafte ili prodaji derivata maksimalnog roka trajanja od jedne godine. Sad je taj rok promijenjen na dvije godine, a u kod prodaje određenih derivata još je i dulji. Primjerice, kod sklapanja ugovora o prodaji motornih goriva izvršni direktor sada može sam sklopiti ugovor do trajnosti od četiri godine i 20 milijuna eura vrijednosti. Kod prodaje posebnih derivata također se bez uprave sklapa ugovor koji traje do četiri godine i 10 milijuna eura vrijednosti. Pojednostavljeno, Inin izvršni direktor može donijeti odluku o kupnji tankera punog nafte – vrijednosti 40 milijuna eura – a da nije obvezan o tome obavijestiti predstavnike Vlade RH u upravi, no zato se mora konzultirati s glavnim izvršnim direktorom MOL-a te obavijestiti tijela unutar te kompanije. Slično je i kod prodaje derivata. Prodaje li kompanija gorivo do vrijednosti 80 milijuna eura, uprava u tome ne sudjeluje niti je obaviještena. Ipak, u Ini tvrde kako su promjene LODO-a posljedica želje da se poboljša učinkovitost poslovnih procesa.
“Od početka primjene LODO-a 2005. do danas izdano je devet verzija, uvijek jednoglasnom odlukom uprave. Ovom je promjenom došlo do pomicanja određenih vremenskih granica ugovora, ali samo za ugovore niže vrijednosti. Ugovori visokih vrijednosti i rizika i u pravilu trajanja duljeg od dvije godine i dalje su u nadležnosti uprave”, piše u priopćenju. Ipak, novo rezanje ovlasti uprave u trgovini naftom i derivatima može se smatrati novim pojačanjem napetosti među dioničarima, osobito imajući na umu prigovore hrvatskih članova uprave da im je uskraćen uvid u dokumentaciju o poslovima vrijednim milijarde kuna. Indikativno je i to što je LODO promijenjen samo tjedan dana prije dugoočekivanog susreta hrvatskog premijera Milanovića s mađarskim kolegom Orbanom. Ako se i očekivalo da bi taj susret mogao dovesti do smirivanja napetosti zbog tvrdnji iznesenim na suđenju Ivi Sanaderu, sada je očito kako do toga neće doći. Dapače, već u četvrtak na sastanku Nadzornog odbora trebalo bi se raspravljati o tome jesu li hrvatski članovi NO-a i uprave Ine svjedočenjem na suđenju Ivi Sanaderu nanijeli štetu kompaniji.
Oštre reakcije
Taj zahtjev mađarske strane izazvao je oštre reakcije hrvatskih članova NO-a. Iako nitko od njih to nije želio javno komentirati, neslužbeno se može doznati kako to smatraju novim pritiskom kako na bivše svjedoke tako i na one koji će eventualno svjedočiti u budućnosti.
– MOL-ov je zahtjev skandalozan. Hrvatski članovi uprave i NO-a svjedočili su temeljem sudskog poziva i tijekom svjedočenja imali zakonsku obvezu govoriti istinu. Dakle, morali su iznijeti sva svoja saznanja i mišljenja o upravljanju Inom ili bi bili izvrgnuti kaznenom progonu. MOL-ov prijedlog da se raspravlja o navodnoj šteti koja je tako izazvana tvrtki još je jedan ciničan primjer potpunog nepoštovanja hrvatskih zakona i pravne države – kaže jedan od hrvatskih predstavnika u NO-u. Iz kompanije su pak poručili kako nisu u mogućnosti davati komentare vezane za rad NO-a.
Pravilnik o upravljanju: Hrvatima u upravi Ine još manje ovlasti
Prema novom dokumentu, slabe ovlasti uprave, a jača moć Odbora izvršnih direktora, tijela pod kontrolom MOL-a
Komentara 23
Opet nesposobna i kukavička hrvatska vlada ................... umjesto da donose i ozakone da hrvatskla mora imati presudni vlasnički udio u strateški važnim hrvatskim poduzećima oni se uplaše čim mađari prdnu ...............
Tako i treba jer su Gov.....
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Sveće to čačić sredit sa mađarima, ako ne onda naće on njih negdje na cest..