Švedski eksperiment sa šestosatnim radnim vremenom uskoro će, po svemu sudeći, doživjeti svoj potpuni krah s obzirom na to kako su i najveći zagovaratelji ovakvog sustava jednostavno odustali.
U ovom 'eksperimentu' sudjelovalo je 68 medicinskih sestara u Gothenburškom domu za starije i nemoćne, čija je uobičajena satnica reducirana s 8 na 6 sati kako bi se popravilo raspoloženje radnika, njihova sreća, zdravlje i kako bi naposljetku što bolje skrbili za svoje pacijente.
Preliminarni rezultati, prema Bloombergovom izvješću, pokazali su kako su ti ciljevi ispunjeni. No gledano s financijske strane, ovakav sustav pokazao se posve neodrživim. Grad je bio primoran zaposliti 17 novih zaposlenika što ih je koštalo dodatnih 12 i pol milijuna kuna.
Gradske vlasti odbacile su prijedlog kojim bi šestosatni radni dan uveli kao konačno rješenje, kako troškovi ne bi potpuno izmakli kontroli.
Daniel Bernmar, lokalni lijevo-orijentirani političar, i jedan od najgorljivijih zagovaratelja za ovakav sustav radnih sati priznao je kako je preskupo iznijeti ovakav model, ali s obzirom na konstantno bogaćenje društva u obzir se moraju uzeti dugoročne posljedice koje bi mogle imati pozitivan predznak.
- Što smo bogatiji, tim više moramo tu prednost moramo iskoristi za neke druge beneficije, osim za novije automobile ili još veću potrošnju.
I dok javni sektor zasada u potpunosti odbacuje ovakvu ideju, švedska tehnološka grana vrlo je otvorena prema novim definicijama radnog vremena kakvog sada poznajemo.
Tako je Filimundus, tvrtka koja se bavi razvijanjem aplikacija, stacionirana u Stockholmu, prošle je godine uvela šestosatno radno vrijeme jer je sve ukazivalo na to kako osam sati na poslu nije bilo nimalo efektivno kao što su mislili.
- Ostati usredotočen na specifičan zadatak osam sati zaista je velik izazov. Kako bi se nosili s time, radimo više stvari odjednom i odlazimo na pauze kako bi naš radni dan bio podnošljiv. U isto vrijeme teško nam je odvojiti vrijeme za privatan život - argumenti su koje iznosi Linus Feldt, izvršni direktor Filimundusa.
S njime bi se mogao složiti i Toyotin servis za kupce, također u Švedskoj, koji je svoje broj sati u smjenama srezao još prije 13 godina i još uvijek se nije predomislio. Učinci? Servis je gotovo odmah uočio porast produktivnosti, ali i financijski rast.
>> Francuzi od 1. siječnja imaju pravo biti nedostupni izvan radnog vremena
krače vrijeme ne pogoduje med. sestrama... bolje duže pa kad sve napravi što treba ostaje malo za poigrat se s doktorima