Prognoze

Raspad eurozone spasio bi te zemlje od ekonomske stagnacije

euros
Wikimedia Commons
11.07.2010.
u 09:09

Analitičari Capital Economicsa tvrde kako bi raspad eurozone mnogima otvorio vrata ekonomskog rasta, ne samo slabijim zemljama članicama, već cijeloj Europi

Raspad eurozone mogao bi spasiti ovu regiju od 16 zemalja od godina ekonomske stagnacije, slabiji članovi bit će poticani na konkurentnost, a domaća potražnja u Njemačkoj doživjela bi rast, piše Bloomberg.

- Prijeteći raspad eurozone, koji mnogi vide kao potencijalnu katastrofu, u biti bi mnogima otvorio vrata ekonomskog rasta, ne samo slabijim zemljama članicama, već i cijeloj Europi – zaključili su jučer analitičari Capital Economicsa kao i bivši savjetnik britanskog ministarstva financija Roger Bootle.

Grčka dužnička kriza ugrozila je euro te prisilila vlade od Španjolske do Italije da se prihvate mjera štednje i smanje deficit, umanjujući im izglede za oporavak od najgore recesije u posljednjih šest desetljeća. Međunarodni monetarni fond zadržao je ovih dana svoju prognozu o jedan posto rasta u eurozoni, koja je narasla za 0,2 posto u prvom tromjesečju.

Slabija europska gospodarstva očekuju „godine ekonomske patnje“ dok režu troškove i cijene kako bi vratile konkuretnost u odnosu na Njemačku koja pokreće veliki trgovinski višak i ograničava domaću potražnju, tvrde analitičari Capital Economicsa. Italija, Španjolska, Irska, Portugal i Grčka mogle bi vratiti konkurentnost kada bi vratili svoje valute koje bi im omogućile rast izvoza.

- To bi im ponudilo izlaz iz njihovih poteškoća kroz ekonomski rast, što je bolje od depresije – napisali su analitičari. Potpuno odustajanje od eura, nastavljaju analitičari, pomoglo bi i Njemačkoj koja bi vratila svoju valutu, njemačku marku. Zahvaljujući marki Njemačka bi povećala domaću potražnju kako bi osigurala radna mjesta i rast gospodarstva, što bi povećali standard te zemlje. To bi, pak, povećalo uvoz iz ostalih europskih zemalja i napravilo rebalans europskog gospodarstva.

U zasebnom izvješću ekonomista ING banke NV od 7. srpnja stoji kako je raspad eurozone „zamisliv, ali neprijatan“. Kumulativni gubitak gospodarstava eurozone u prve dvije godine nakon raspada bio bi blizu 10 posto, stoji u tom izvješću.

 

Komentara 34

10
101lakeoswego
12:40 11.07.2010.

rteturnof-veli NAZOJ V KOMUNIZAM najte mu zameriti te je do polneva nori a po polne nije pametan heheheheheheheehehehehe

AC
actros
12:13 11.07.2010.

njemacku i francusku je bas euro zona koju su oni dvoje izmislili,spasavala radna mjesta jer su s obzirom na bruto dohodak bili ne konkurentni drugim zemljama i prodaju price drugima da je europska zajednica odlicna ideja , dobis dvije milijarde,a,a vratis deset milijardi i jos si nekonkurentan odlicna ideja jer velike europske zemlje imaju dovoljno mlijeka ,krompira,automobila itd...

Avatar atrpimir
atrpimir
08:48 12.07.2010.

Vrlo \"razvidan\" i očekivani analitički osvrt Britanaca kojima opet po ne znam koji puta u povijesti smetaju Nijemci. Upravo suprotno, Americi je potrebna ujedinjena EU ali Britancima nije. Konzervativna struja u Americi uvijek ide niz ruku UK (čitaj Židovi). Jell začepljena rupa ili nije, nekako više to ne pratite ? :)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije