Statistike pokazuju usporavanje rasta izvoza iz Kine, što ekonomski analitičari vide kao znak da se stišava rapidna ekonomska ekspanzija zemlje. U srpnju je izvoz porastao 22,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, na 116,8 milijardi dolara, što je prilično ispod lipanjskog rasta od 53 posto. Postoji bojazan da će se, u slučaju pada kineske potražnje za uvozom, usporiti globalni ekonomski oporavak. Porast izvoza na 145,5 milijardi dolara ukazuje da potražnja za kineskom robom, od elektronike do tekstila, nije baš pogođena europskom dužničkom krizom i sporim oporavkom u SAD-u. No, apetit Kine za uvoznim dobrima oslabio je, prenosi BBC, nakon što je Peking poduzeo korake kojima pokušava spriječiti “pregrijavanje” domaće ekonomije, uključujući obuzdavanje velikog porasta kreditiranja i izgradnje. Kineski trgovinski suficit od 28 milijardi dolara, smatraju analitičari, pojačava pritisak na vlast da pojača vrijednost kineske valute.
Službeni podaci pokazuju da je rast na godišnjoj razini od 11,9 posto u prvom kvartalu 2010., pao na 10,3 posto između travnja i srpnja.
između 11,9 i 10,3 posto rasta je velika razlika jer kina je golemo tržište ali svejedno to je ogroman gospodarski rast. to je više nego što imaju SAD, japan i eu zajedno. kineska vlada zna šta radi i gospodarski rast osiguran je još barem ovo desetljeće a siguran sam i više