Pad BDP-a u drugom kvartalu od 0,8 posto komentirao je potpredsjednik Vlade Branko Grčić. Kaže da se stanje u gospodarstvu nije bitno promijenilo u posljednja tri mjeseca unatoč nekim pozitivnim događajima – izrazito jakom porastu izvoza roba i rastu industrijske proizvodnje te značajnom padu nezaposlenosti.
Porezne mjere
– Još uvijek jak pad građevinskog sektora i spori oporavak osobne potrošnje građana očigledno sprečavaju izranjanje gospodarstva prema pozitivnim stopama. Vlada će zato nastaviti podupirati restrukturiranje gospodarstva te javnim projektima, posebno onima financiranima iz EU fondova, pridonositi bržem oporavku građevinskog sektora i povezanih industrija. Brojni projekti, kako oni već započeti tako i oni pred ugovaranjem, financirani iz europskih fondova, zasigurno će pridonijeti tom procesu.
Također, ciljanim poreznim mjerama rasteretit ćemo rad i povećati plaće više od jednog milijuna radnika, što će pridonijeti oporavku osobne potrošnje. Konačno, očekujem daljnje pozitivne pomake u industriji i generalno u privatnom sektoru, što je ključni preduvjet preokreta negativnog trenda – rekao je Grčić. Vijest je prokomentiralo i Ministarstvo gospodarstva.
– Nismo i ne možemo biti zadovoljni tom činjenicom – komentar je Ministarstva gospodarstva danas objavljenog podatka o padu BDP-a 0,8 posto u drugom kvartalu ove godine.
– Cijela Vlada, svatko u svom resoru radi sve što može, ali važno je da su i dalje u najvažnijim područjima, za koje je odgovorno Ministarstvo gospodarstvo, trendovi pozitivni. Podsjećamo da od početka godine raste dobit tvrtki koje posluju u Hrvatskoj, raste industrijska proizvodnja, posebno u najvažnijoj prerađivačkoj industriji te ono što nas posebno veseli, nastavlja se rast izvoza. Sve to očigledno nije dovoljno za dostizanje rasta BDP-a. Uteg je i dalje, na žalost, građevinski sektor koji je i dalje u krizi. Puno je faktora koji na to utječu, a između ostalih i nedovoljna realizacija planiranih javnih investicija. Radimo na cijelom nizu mjera za poticanje i održivi rast gospodarstva, što se već konkretno vidi u rastu industrije, izvoza te promjeni industrijske strukture – poručuju iz Ministarstva gospodarstva.
'Ne se igrati s poreznim sustavom'
Pad BDP-a već jedanaesti kvartal za redom komentirali su i u HDZ-u. Njihova zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić rekla je kako je ponovni pad BDP-a očekivan i da je rezultat lošeg rada Vlade.
– Interesantno je kako je i Europska komisija lani u jesenskoj prognozi kazala kako bi Hrvatska u 2014. mogla zabilježiti rast BDP-a od barem 0,4 posto i u tom smislu dala je dva važna savjeta: da Vlada osigura novac malom i srednjem poduzetništvu, te da iskoristi novac iz europskih fondova koji joj je na raspolaganju. Te savjete Vlada nije poslušala, kao što nije poslušala ni naše dobronamjerne savjete. Rast gospodarstva i investicija se trebao dogoditi, ali nije zbog toga što Vlada stvara atmosferu straha i nesigurnosti stalnim mijenjanjem poreznih pravila. Zato investitori jednostavno nemaju povjerenja – rekla je Ivana Maletić.
I član HDZ-ova gospodarskog tima Đuro Njavro smatra kako je porezno lutanje jedan od razloga gospodarskog pada.
– Ne treba se igrati sa poreznim sustavom, treba ovladati javnim financijama i smanjiti porezno opterećenje na menadžerske plaće – rekao je Njavro.
>> BDP u drugom tromjesečju pao 0,8 posto u odnosu na 2013.
haha ne treba nam neprijatelj kraj ovakve vlade