Zakon obvezuje poslodavca da u radnom odnosu radniku za obavljeni rad isplati plaću. Međutim, što učiniti kada se osoba koja zapošljava ne pridržava toga?
Poslodavac koji vam na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknade plaća ili otpremnine uručiti vam obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.
Ta isprava ima značenje ovršne isprave za prisilnu naplatu plaće.
U slučaju neisplate plaće, isplatna lista najvažniji je dokument koji vam tada treba jer bez nje ne možete zatražiti isplatu svoje neplaćene plaće od poslodavca. Ako vam poslodavac ne dostavi isplatnu listu u propisanom razdoblju, obratite se Državnom inspektoratu, središnjem tijelu državne uprave koje obavlja inspekcijske nadzore pa tako i nadzore pravnih i fizičkih osoba nad primjenom propisa kojima se reguliraju odnosi između radnika i poslodavaca.
Ostatak članka pročitajte na Pametnoj kuni.
To što se sada događa oko isplata plaća je jedna velika laža za radnike.G.Linić ne misli na radništvo i njihov vrlo delikatan položaj već samo,i jedino, na punjenje proračuna.Zamislite,on istovremano liberalizira(dal on ili neko drugo ministarstvo..nije bitno) Zakon o radu i donosi promjene Zakona o financiskom poslovanju koji,eto,ko bajagi,vodi brigu o redovitim isplatama plaća!?Tužno i jadno! Po prvom zakonu radnik može u trenu izgubiti posao a po drugom se može otresti na poslodavca! Što će radnik učiniti? Uvuči će se u mišju rupu više nego ikad!