HUP-ova Udruga trgovine pozvala je svoje članice i poduzetnike u trgovini da odbiju zahtjeve za poskupljenja koji će se pojaviti nakon povećanja opće stope PDV-a sa 23 na 25 posto od 1. ožujka. Nekima su stigli zahtjevi za poskupljenje i do 10 posto iako samo povećanje PDV-a ne bi smjelo proizvesti rast cijena veći od 1,4 posto.
Zarade već tanke
Agrokor je Poslovnom dnevniku već potvrdio da su odbili zahtjeve za poskupljenja, a jedan od Agrokorovih menadžera i predsjednik Udruge trgovine u HUP-u Josip Zaher očito je uspio uvjeriti i ostale trgovce da ih slijede. No nisu svi dobrohotni prema inicijativi iz trgovačkih redova jer ne žele da se trošak većeg PDV-a prevali na dobavljače. Jedan od većih poduzetnika i aktivnijih članova HUP-a Branko Roglić ne vjeruje da trgovačka inicijativa protiv poskupljenja može uspjeti.
>>Kretanje prometa u trgovini na malo
– Nikad se u povijesti nije dogodilo da je država povećala poreze, a da cijene nisu porasle. To je kao da kažete da voda teče uzvodno, a ne nizvodno – kaže Roglić.
– Država je povećala PDV jer su htjeli uzeti više novca, da im to nije bio cilj, ne bi ga ni povećavali. Stvari su jasne kao dan – dodaje Roglić.
Njegove će tvrtke neko vrijeme pokušati raditi s manjim maržama, ali ne na dulji rok jer su im i sada zarade tanke.
– Nema te tvrtke koja dugo može nadoknađivati razliku. Neke će iskoristiti rast PDV-a i poskupiti proizvode više nego što proizlazi iz većeg poreza jer je psihološki bolje povisiti cijene jednom za veći postotak nego više puta pomalo – ističe Roglić.
Država, inače, očekuje svojih 25 posto za svaki prodani proizvod i Vladu nije briga hoće li se razlika većeg poreza namaknuti iz trgovačke marže ili iz prihoda proizvođača. Ove bi se godine od PDV-a trebalo skupiti 40,5 milijardi kuna, ali pojedini analitičari sumnjaju da je ta procjena realna jer potrošnja pada.
Upravo je to i razlog što trgovci pritišću proizvođače da pojeftine jer potrošnja pada već četvrtu godinu, a podaci za prosinac 2011. pokazuju da rast prometa bilježi jedino prodaja motornih goriva i benzina. Promet benzinom veći je zbog znatnih poskupljenja cijele prošle godine, a taj trend nastavljen je i ove. I jučer je Slavko Linić neodređeno govorio o mogućim potezima rekavši samo da će “ozbiljno razgovarati” o cijeni goriva. Priznao je da je problem nastao kad je probijena granica od 10 kuna.
Alarm zbog benzina
– Cijena od 12 kuna bila bi alarm jer je to problematično i za građane i za gospodarstvo – rekao je Linić. Minusi u prodaji sustigli su i robu široke potrošnju, hranu i druge artikle, što je vjerojatno i glavni razlog što su trgovci odlučili stvoriti frontu protiv poskupljenja jer se žele zaštititi od daljnjih gubitaka.
a, zašto lažete narodu, zar stvarno mislite da je toliko glup pa nije skužio da ste cijene digli cim se pocelo spominjati dizanje pdv-a...., ako sam određeni proizvod do prvog mjeseca placala 29,99 a, sada 32,99 jel to možda pojeftinjenje?..... cijene ste digli ne 2 vec minimalno 10%....sad prodajete jeftinu demagogiju kako ste odbili zahtjeve za poskupljenje....možda dobavljacima al, ne i narodu